Curier Județean

FOTO/ Manifestări dedicate Centenarului Marii Uniri, la Cugir. Vernisare expoziții de fotografie și documente istorice, simpozion dedicat Centenarului și dezvelire placă comemorativă

Mondoc Adriana

Publicat

în

Manifestări dedicate Centenarului Marii Uniri, la Cugir. Vernisare expoziții de fotografie și documente istorice, simpozion dedicat Centenarului și dezvelire placă comemorativă

Alături de alte zeci de localități din Județul Alba și la Cugir au avut loc marți, activități dedicate sărbătoririi Centenarului Marii Uniri de la 1918. Manifestarea a debutat la ora 15.00, cu vernisajul unei expoziții în cadru căreia au fost prexentate o colecție de fotografii cu subiect tematic, (momentul 1 Decembrie 1918), documente personale sau din arhivele statului român sau maghiar.

În același cadru a fost prezentat și proiectul cultural „Istorisiri din vreme de război”, un demers finanțat de către Ministerul Culturii și Indentității Naționale. Din partea Muzeului Cugir, au fost expuse mai multe documente și fotografii din perioada Marii Uniri, de către organizatorul muzeului ing. Aurel Voicu. Cei prezenți au putut admira: cel de-al doilea aparat foto aparținând lui Samoilă Mârza, lista cu reprezentanții delegației orașului Cugir și a localității Vinerea, la Alba Iulia în 1918, fotografie care înfățișează delegația transilvăneană în audiență la Viena, la  împărartul Imperiului Austro – Ungar.

Următorul moment s-a derulat la sediului Primăriei orașului Cugir, locul unde s-a dezvelit o placă comemorativă, pe care se regăsesc numele a 11 delegați, care au reprezentat orașul Cugir și localitatea Vinerea, la Marea Unire de la 1918, de la Alba Iulia.

Cei 11 delegați prezenți la Marea Unire din 1918 au fost: Romul Crișan, Traian Lupea, George Jibotean, Petru Roman, Ioan Mihu, Ioan Marghita,Ariton Migia, Aurel Muntean, Nicolae Muntean, Aurel Vlad și Ioan I. Vulcu. Alături de ei îi amintim și pe Ioan Lupuțiu – stegar al delegației de la Marea Unire și Ion Muntean. Cu acestă ocazie, urmașii celor opt delegați cugireni care au primit credenționale (permis de acces la adunarea din Sala Unirii de la Alba Iulia), au primit  diplome și plachete de onoare din partea adminstrației locale.  Acestia au fost: Ariton Migia, Romul Crișan, Traian Lupea, George Jibotean, Petru Roman, Ioan Mihu, Ioan Lupuțiu și Ion Muntean. Un sobor de preoți a sfințit placa comemorativă și au făcut o rugăciune pentru pomenirea eroilor neamului.

La evenimentul solemn au fost prezenți Adrian Teban – primarul orașului Cugir, Călin Furdui – viceprimarul orașului Cugir, dr. ing. Emil Muntean, care a dat citire actului solemn trimis special de către Consiliul Județean Alba, alături de reprezentanți ai Consiliului Local Cugir, cadre dicactice însoțite de către elevi ai instituțiilor locale  de învățământ. A fost prezentă de asemenea, directorul general al Centrului Cultural Cugir, Diane Dobrean.

Un sobor de preoți a sfințit placa comemorativă și au făcut o rugăciune pentru pomenirea eroilor neamului. Evenimentul s-a încheiat  cu simpozionului științific intitulat „Cugirul și Unirea” în cadrul căruia s-au prexentat prelegeri dedicate momentului Marii Uniri de la 1918 în orașul Cugir și localitatea Vinerea. Programul a fost unul interesant și plin de semnificații, menit să atragă atenția auditoriului. Au prezentat prelegeri: prof. Alin Teodorescu – Liceul Teoretic ,,David Prodan” Cugir – „Documentele Unirii la Cugir”, prof.Nicolae Florea – istoric – „Făuritori ai Marii Uniri: preot Ariton Migia”, ing. Dorin David -” Ioan Mihu și Marea Unire”, Raul Gavra și Tudor Țigănilă – elevi ai Colegiului Tehnic Ion D. Lăzărescu – „Despre personalitățile Marii Uniri de la 1918„. (C.P.)

[nggallery id=6443]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei Peste 2.000 metri cubi de lemn au fost confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement O femeie de 49 de ani, din Blaj, este cercetată pentru furt, după ce a sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement din oraș. Potrivit […]

Citește mai mult