FOTO, LIVE-TEXT: Performanţa Ighiu – Avântul Reghin 3-0 (2-0) | În inferioritate numerică, echipa lui Mihai Manea este noul lider!
Cu a treia victorie consecutivă, Performanța Ighiu este noul lider al Seriei a 5-a din eșalonul terț, după etapa a 8-a a Ligii a 3-a. Formația lui Mihai Manea a învins pe “Cet
ate” Avântul Reghin, scor 3-0 (2-0) și a urcat pe prima poziție a ierarhiei.
Potopea (17) a deschis scorul cu un șut prin zid la o lovitură liberă (dedicație de ziua lui Poly Marinca), iar Tineiu (45+1) a majorat avantajul (șut pe jos la lansarea lui Fetița). Amfitrionii au irosit un penalty în minutul 20, când șutul lui Fetița a fost parat de Husar (fază controversată, portarul vizitator l-a busculat pe Tineiu). Ziua proastă a golgheterului ighian a continuat și după pauză, când Fetița (56) și-a lăsat echipa în inferioritate numerică, fiind eliminat direct. Chiar și în “10”, amfitrionii au majorat avantajul prin “rezerva” Seiwerth (78), care s-a distrat cu defensiva adversă și a șutat la colțul lung.
*Mihai Manea: „Echipa merită poziția din clasament”
„Am strâns trei victorii consecutive și asta contează cel mai mult. Băieții au înțeles ce le-am transmis, am dominat jocul de la un capăt la celălalt, nevând emoții nici în inferioritate numerică, jucătorii înțelegând ce le-am cerut. Echipa merită poziția din clasament, avem moral bun și sper să continuăm pe aceeași linie. Fetița nu trebuia să răspundă la provocări„, a precizat antrenorul Mihai Manea.
Gruparea ighiană a strâns 16 puncte și așteaptă rezultatul derby-ului județean de sâmbătă, între Industria și Metalurgistul Cugir
*1-0, MIN. 17: POTOPEA a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 22 de metri, șutând pe jos, prin zid, în stânga portarului, mingea fiind deviată. Căpitanul gazdelor a dedicat reușita lui Poly Marinca, în cinstea aniversării zilei de naștere
*2-0, MIN. 45+1: TINEIU, scăpat singur, a finalizat elegant, la colțul lung, din 8 metri, după o lansare de la Fetița
*3-0, MIN. 78: lansat de Circov (unul dintre remarcații partidei), „rezerva” SEIWERTH s-a distrat cu defensiva adversă și a șutat la colțul lung
Pauză, 2-0, iar în minutul 56 Fetița a fost eliminat!
În minutul 56, Fetița a fost eliminat, Performanța rămâne în inferioritate numerică, pentru trimiterea unui… scuipat în direcția unui adversar (Luca) la centrul terenului. Actul secund a fost unul extrem de modest, fără vreo oportunitate la cele două buturi, Performanța stând la cutie, iar vizitatorii fiind neputincioși, nereușind să șuteze măcar spre poarta adversă.
În minutul 20, Fetița a ratat un penalty, șut parat de Husar. Lovitura de pedeapsă acordată la un duel al portarului Avântului cu Tineiu, la marginea suprafeței de pedeapsă a stârnit comentarii vehemente ale oaspeților. A doua execuție din punctul cu var ratată în acest tur de golgheterului ighian, după cea de la Cluj, cu „U”
În minutul 2, Potopea a reluat periculos din 5 metri, cu capul, la centrarea lui Circov, în tribune fiind aproximativ 200 de spectatori
Echipe de start: *Performanţa: Sporea – Olălău, Potopea, Iclănzan, A. Mărginean – Trifa, Circov (88, Medeșan) – Fetița, Joldeș (80, Unguru), Tineiu (66, Seiwerth)– Cl. Oara (51, Hidișan); rezerve Zăvoi, E. Crişan, Medeșan, Ludwig. Antrenor Mihai Manea.
Avântul: Husar – Ința, Hășmaș (62, L. Moldovan), Merdariu, Sîplăcan, Fulop, A. Luca (62, Pavel), Palcău, Truță (51, Feketics), Bogățan, Murar (39, Stavilă); rezerve Suciu, Al. Popa, Ilinca, Pavel, L. Moldovan, Stavilă, Feketics. Antrenor Vilmos Stoica.
Avertismente: Cl. Oara (24)/ Merdariu (20), Bogățan (76) *Eliminare: Fetița (55)
Gruparea ighiană poate ocupa prima poziţie la finele etapei a 8-a a Seriei a 5-a din eşalonul terţ dacă învinge, iar derby-ul judeţean de la Galda de Jos, de sâmbătă, Industria – Metalurgistul, se va încheia remiza.
Arbitri: Al. Bălan (Deva), Cl. Doarvoas (Mintia), S. Pantea (Arad) Observatori I. Spătaru (Timişoara), Al. Gherghe (Făgăraş)
[nggallery id=4696]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: Volei Alba Blaj – CSO Voluntari 3-1 în primul meci al marii finale a Diviziei A1 | Campioana, 1-0 la general, al doilea duel – marți, 21 aprilie, în „Alba Blaj” Arena
Volei Alba Blaj a câștigat primul meci al marii finale, 3-1, în „Alba Blaj” Arena, cu rivala CSO Voluntari și conduce 1-0 la general. Al doilea duel pentru aurul național se dispută tot în „Mica Romă”, marți, 21 aprilie, la ora 18.00. În primul meci al finalei, Volei Alba Blaj – CSO Voluntari 3-1 (18-25, […]
UPDATE FOTO | Gică Hagi, din nou la cârma naționalei de fotbal, după aproape 2 decenii și jumătate: „E o onoare și o mare responsabilitate să reprezint iar România”
Gică Hagi, din nou la cârma naționalei de fotbal, după aproape 2 decenii și jumătate: „E o onoare și o mare responsabilitate să reprezint iar România” Gică Hagi (61 de ani) a devenit oficial, luni, 20 aprilie 2026, noul selecționar al echipei naționale de fotbal seniori a României. El revine pe acest post după aproape […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia și Biciclim, rezultate extraordinare pe plan național, la Avrig și internațional, la Barcelona | Performanțe pentru Miruna Măda, Attila Mălnași, Radu Măda și Máté Szakács
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia și Biciclim, rezultate extraordinare pe plan național, la Avrig și internațional, la Barcelona | Performanțe notabile pentru Miruna Măda, Attila Malnași, Radu Măda și Máté Szakács Repezentanții CSM Unirea Alba Iulia, alături de cei ai Asociației Biciclim, au reușit rezultate remarcabile, pe plan național, la Avrig, și internațional, […]