FOTO, LIVE-TEXT, Metalurgistul Cugir – Performanţa Ighiu 1-2 (0-0) | Dublă Fetița și trupa lui Himcinschi câștigă derby-ul județean! Adio promovare sub Drăgana!

Metalurgistul Cugir - Performanta Ighiu 25Performanța Ighiu n-a avut milă de pretențiile de promovare ale Metalurgistului Cugir și a câștigat derby “de Alba” de sub Drăgana! O înfrângere dureroasă pentru elevii lui Călin Moldovan, ce pot spune “adio” pretențiilor de promovare, deși au dominat meciul și au ratat numeroase ocazii. Conduși din minutul 53 (gol Necșulescu din penalty), ighienii au revenit de senzație pe tabelă și au întors scorul grație dublei semnate de Răzvan Fetița, devenit eroul partidei orgoliilor, care a marcat în minutele 73 (din penalty, ușor acordat și contestat de cugireni) și 86 (șut de senzație de la 25 de metri).

Ighienii au terminat în inferioritate, după ce R. Moga a fost eliminat în minutul 90+3.

Rezultatul este cu atât mai dezamăgitor, cu cât ASU Poli Timișoara a capotat acasă cu CNS Deva, de care s-a apropiat Performanța Ighiu la un punct!

Derby judeţean sub Drăgana, între Metalurgistul Cugir şi Performanţa Ighiu, echipele din Alba situate pe podiumul Seriei a 4-a din Liga a 3-a.

Aflate la egalitate de puncte, combatantele încearcă să-şi menţină şansele de promovare, aflându-se la 4 puncte de liderul ASU Poli Timişoara.

*min. 90+3: Performanța rămâne în 10 jucători!Avertismente pentru Bold și R. Moga, ultimul fiind și eliminat

*min. 90: avertisment pentru Cîrstean

*1-2, MIN: 86: șut de senzație FETIȚA, de la 25 de metri, în vinclul drept

*min. 84: dublă schimbare și la Cugir: Preda (abia intrat) și Șt. Radu înlocuiți de Petricău și Iovănescu

*min. 81: R. Moga a primit galben

*min. 79: Circov a intrat în locul lui R. David

*min. 78: ocazie imensă a gazdelor, Rodean respinge din fața porții goale șutul lui Șuteu, venit după centrarea lui Bold.

*min. 77: intră Preda, iese Iovu la gazde

*1-1, MIN. 73: FETIȚA trasformă un penalty, obținut de S. Turuș, după un duel cu Bold, gazdele contestând vehement lovitura de pedeapsă.

*min. 72: gazdele se joacă cu situațiile clare, Șuteu l-a luat la țintă pe R. Buda, din centrul careului!

*min. 66: Weiner a fost înlocuit de Buda la Ighiu, echipă ce nu a contat în actul secund, până în acest moment.

*min. 65: o altă ocazie mare a gazdelor, Șuteu lob de la 15 metri peste bară!

*min. 63: Itu lovește transversala din corner!

*min. 60: Cugirul se dezlănțuite, șut bun Necșulescu, deviat în corner

*min. 59: dublă schimbare la Performanța, au ieșit Cl. Oara și S. Szekely, au intrat R. Moga și Negură

*min. 58: lovitură liberă executată de Necșulescu prin zid, prinde R. Bodea în doi timpi

*min. 57: galben pentru Fetița

*1-0, MIN. 53: NECȘULESCU transformă penalty-ul obținut de Bold, după un duel cu Weiner.

*min. 52: ocazie mare Itu, foarfecă laterală de la 7 metri, puțin alături

*min. 46: schimbare la gazde, Șuteu în locul lui G. Goronea

*min. 44: o altă oportunitate pentru Pwrformanțam Letan l-a blocat în careul mic pe S. Szekely

*min. 39: același G. Goronea, lansat de Necșulescu a șutat iarăși mult peste poartă, dintr-o poziție bună.

*min. 30: R. Bodea iese la 16 metri și respinge cu piciorul din fața lui Cîrstean, lansat în adâncime

*min. 29: G. Goronea a șutat de la 15 metri, din laterală stânga,  peste transversală

*min. 19: Chelaru șutează de la 25 de metri, R, Bodea reține fără emoții.

*min. 15: avertisment Șt. Radu pentru un fault la R. David

*min. 12: replică Performanța, șut Cl. Oara din unghi, Lăncrănjan deviază balonul milimetric pe lângă bara dreaptă, cu o intervenție excelentă, la prima acțiune a Ighiului!

*min. 10: mare ocazie pentru gazde, șut Cîrstean de la 14 metri pe lângă bara stângă, vârful fiind deschis excelent de Necșulescu

*min. 9: Cîrstean scăpat singur în lateral dreapta încearcă un lob de la 17 metri, dar trimite alături

Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care controlează jocul

În tribuna întâi sunt la această oră în jur de 400 de spectatori, în minutul 5 a început să plouă insistent

*min. 3: lovitură liberă de la 35 de metri executată de Itu, R,. Bodea respinge de sub bară în corner

*Lancrănjan, în premieră titular!

Călin Tiut, titularul Cugirului între buturi a suefrit o entorsă în această săptămână și nu a putut fi recuperat până la ora jocului. Portarul a făcut infiltrații, a fost trecut titular pe foaia de meci, dar afost înlocuit cu o jumătate de oră înaintea startului de Lăncrănjan între buturi, care joacă în premieră în acest sezon (și rezerva Dragotă acuză probleme medicale). De partea cealaltă, Adorian Himcinschi are doi portari pe foaia de rezervă, fiind trecuți atât R. Baba, cât și Unchiaș.

Echipe de start: Metalurgistul: Lăncrănjan – Bold, Letan, Șt. Radu, Huțanu – Iovu, Necșulescu, Chelaru, G. Goronea – Itu, Cîrstean; rezerve Tiut – Piko, Tăban, Petricău, Al. Preda, Șuteu, Iovănescu

Performanța: R. Bodea – Fetița, Rodean, Ov. Turuș, Cornea – Cl. Oara, Oniche, S. Turuș, Weiner – R. David, S. Szekely; rezerve Unchiaș, R. Baba, R. Moga, Circov, Buda, Ghiunghiuș, Negură.

Amfitrionii au între efectivul valid, iar vizitatorii nu contează pe B. Bărculeţ (suspendat) şi Potopea (exclus din lot).

[nggallery id=2117]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]