FOTO LIVE TEXT: Industria Galda de Jos – Inter Ciugud 3-1 (0-1, 1-1), după prelungiri în Supercupa AJF Alba, pe „Cetate”!

Industria Galda de Jos a câştigat chinuit a treia ediţie a Supercupei AJF Alba, având nevoie de prelungiri pe „Cetate” pentru a se impune în faţa echipei Supercupa AJF Industria Galda - Inter Ciugud55Inter Ciugud, o echipă adunată în pripă, scor 3-1 (0-1, 1-1). La debutul oficial Radu Andone a avut emoţii şi a fost salvat de dubla atacantului Alin Câmpean (56, 107), atacant venit de la Metalurgistul Cugir, desemnat omul meciului, pentru a întoarce rezultatul, pentru ca ex-uniristul R. Contor să parafeze rezultatul final în minutul 120. Formaţia „amatorilor” ciugudeni a deschis scorul prin veteranul S. Mărginean (33) şi a rezistat eroic, după ce abia s-a adunat şi a întârziat startul jocului ce a început mai târziu cu 14 minute. Tehnicianul aiudean este la cel de-al doilea trofeu de acest gen, după cel cucerit cu Europa Alba Iulia în 2012, însă va avea viaţă grea cu nou promovata în Liga a 3-a

Startul oficial al fotbalului în judeţ se dă sâmbătă, ora 18.00, pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia, cu prilejul ediţiei a 3-a a Supercupei AJF Alba, meci ce va opune Industria Galda de Jos (campioana Ligii a IV-a) şi Inter Ciugud (câştigătoarea Cupei României).

*3-1, MIN. 120: gol al altui nou-venit la Industria, CONTOR, după o superbă acţiune personală finalizată cu un şut în cros.

*min. 115: pe contraatac, A. Câmpean şutează dar Bicheşi evită majorarea scorului.

*min. 111: Ştef avertizat pentru tragere de timp

*min. 109: iese Lungu şi inttră Goangă la Industria!

*min.108: Căt. Ştef a intervenit excelent în careul mic

*2-1, min. 107: A. CÂMPEAN reluare de senzaţie cu capul după o centrare excelentă a lui Cernea

*min. 106: P.Păcurar i-a lăsat locul lui Cioară.

*Prima repriză de prelungiri s-a încheiat

*min. 105: Andreica şi D.Lupşan au fost avertizaţi, primul pentru fault, celălalt pentru proteste, la respectiva fază Industria trebuia să beneficieze de penalty, la pătrunderea lui P. Păcurar!

*min. 101: P. Păcurar cere un penalty la o pătrundere pe stânga, pe stadion Supercupa Galda-Ciugud29deja e întuneric, jocul lâncezeşte

*min. 99: Inter Ciugud a efectuat ultima înlocuire, R. Nicula intră în locul lui Ad. Truşcă.

*min. 93: acţiune prelungită de atac a Industriei, finalizată cu un şut puternic trimis de Frenţiu pe lângă!

Urmează prelungirile

Industria a fost ţinută în şah de o echipă în care 3-4 jucători sunt în vârstă, gen Bicheşi, M. Oprea, S. Bran, Ad. Truşcă sau S. Mărginean. Replică foarte palidă a echipei ce a promovat în Liga a 3-a, în faţa unei echipe adunate cu greu! Radu Andone va avea viaţă grea în stagiunea următoare

*min. 90: luft A. Câmpean în poziţie de şut.

*min. 89: şut foarte slab trimis de Cernea, pasă la portar de la 18 metri

*min. 87: schimbare la Industria, a intrat Contor a ieşit Chirilă.

*min. 82: ocazie mare pentru divizionara terţă, Câmpean şi Chirilă s-au încurcat în balon, în centrul careului.

*min. 79: Ad. Truşcă (Inter) şi el avertizat.

*min. 78: şut puternic Chirilă din careu, 15 metri, boxat în lateral de Bicheşi.

*min. 74: un nou avertisment, B. Cristea (Industria). Ambele echipe par epuizate din punct de vedere fizic, partida fiind una foarte modestă.

*min 71: altă oportunitate a Industriei, „cap” A. Câmpean prins de Bicheşi lângă bară, după centrarea lui P.Păcurar

*min. 70: înlocuire şi la Industria, a intrat B. Cristea, a ieşit căpitanul P. Medrea

*min. 64: galben şi pentru A. Câmpean (Industria)

Supercupa Galda-Ciugud20*min. 57: a intrat I. Gherman la Inter, a ieşit I. Bran.

*1-1, min. 56: A. CÂMPEAN a egalat, cu o reluare cu capul, după un corner executat de Chirilă.

*min. 54: primul şut pe poartă a Industriei, din unghi, trimis de P. Păcurar, Bicheşi scapă balonul în faţă

*A început repriza secundă

*schimbari la Inter, a ieşit Bucur, a intrat Andreica! Al doilea substituit este Stoia, ce i-a lăsat locul lui D. Lupşan.

*La pauză: pe „Cetate” calculele sunt răsturnate, amatorii de la Ciugud conduc cu 1-0 pe campioana ediţiei trecute! Puţină lume în tribună, în jur de 800 de spectatori.

*min. 44: A. Câmpean trage din 7 metri pe lângă, după o pasă de la Chirilă

*min. 40: surpriza continuă, echipa de Liga a 3-a joacă foarte modest, fără nicio ocazie!

*0-1, MIN. 33: veteranul Sorin Mărginean şutează extraordinar dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri în stânga lui Ştef. O reuşită de senzaţie!

*min. 32: avertisment P. Medrea (Industria).

*min. 16: galben şi pentru R. Bucur

*min. 13: galben pentru R. Truşcă

Echipe: Industria: Căt. Ştef – Frenţiu, Căt. Ivaşcu, Haiduc, Cr. Ivaşcu – P.Păcurar, P.Medrea, Lungu, Chirilă – A. Câmpean, Cernea; rezerve R. Szabo – Dreghiciu, Contor, Cioară, N. Găldean, B. Cristea, Goangă;

Supercupa Galda-Ciugud41Inter: Bicheşi – Val. Dîrjan, M. Oprea, R. Truşcă, Frătean – S. Bran, Ad. Truşcă, I. Bran, Bucur – Stoia, S. Mărginean; rezerve Andreica, I. Gherman, D. Lupşan, R. Creţu, R. Nicula

*Partida a început cu 15 minute întârzire

Din pricina unor probleme de efectiv, Inter Ciugud a întârziat startul partidei cu aproximativ 14 minute, câţiva jucători fiind prinşi cu alte probleme.

Arbitri Căt. Nemeş (Abrud), A. Sas (Aiud), Al. Văidean (Alba Iulia).

[nggallery id=2165]

*Precedentele două partide

Europa Alba Iulia – Arena Alba Iulia 5-1 şi Metalurgistul Cugir – Performanţa Alba Iulia 4-0 sunt celelalte două jocuri disputate în Supercupa AJF Alba. Raportat la acele dueluri, câţiva dintre protagoniştii de mâine au la activ asemenea experienţe. Este vorba de Radu Andone, Haiduc (a şi înscris) şi B. Cristea ce au câştigat trofeul în 2012 cu Europa, iar D. Lupşan a reuşit „dubla”, cu Europa şi Metalurgistul (anul trecut) şi acum se află în faţa triplei.

*Surpriza din cupă!

În semifinalele Cupei României, Inter Ciugud a învins Industria Galda de Jos şi s-a calificat în finala câştigată apoi cu Dalia Sport Daia Română. Golul lui Mircea Oprea a fost decisiv pentru a furniza marea supriză a echipei lui George Ciucă.

Echipe probabile: *Industria (antrenor Radu Andone): Căt. Ștef – Căt. Ivașcu, Haiduc, Al. Man, Cr. Ivașcu – Lungu, P. Medrea, Chirilă, Contor – Cernea, A. Cîmpean

*Inter (antrenor George Ciucă): Bicheşi – Creţu, Andreica, A. Miclea, M. Oprea – Frătean, S. Bran, Ad. Truşcă, D. Lupșan – R. Truşcă, I. Gherman