FOTO: Liceeni pentru încă o zi! Întâlnire emoţionantă după 10 ani, la Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” din Alba Iulia
Elevii promoţiei 2004 ai Colegiului Economic „Dionisie Pop Marţian” din Alba Iulia s-au întâlnit astăzi la ora 11.30 în locul în care au petrecut cei mai frumoşi 4 ani din viaţă. A fost o întâlnire emoţionantă, mai ales dacă ţinem cont de faptul că unii au venit special pentru acest eveniment, din alte oraşe şi chiar de peste hotare.
„Oare tu mi-ai scris în album? Da, bineînţeles că ţi-am scris. Mi-ai scris şi tu mie, numai săptămâna trecută am recitit”, a fost o scurtă discuţie între două doamne sau domnişoare, înainte să intre în amfiteatru. Promoţia 2004 a avut 5 clase, şi aproximativ 120 de elevi, dintre care au fost prezenţi astăzi aproximativ 80, o mare parte dintre ei lucrează, majoritatea sunt căsătoriţi şi unii au „trecut” de primul copil.
Fiecare clasă a făcut o poză de grup cu dirigintele în faţa liceului urmând să intre apoi în amfiteatru însoţiţi de profesori şi directorul Dan Anca, unde au interpretat celebrul cântec de absolvire „Gaudeamus Igitur”. După ce a „sunat” clopoţelul, „elevii” şi-au mai ocupat o dată locurile în bănci, pentru strigarea catalogului şi pentru ca fiecare să-şi prezinte realizările personale şi profesionale.
O asemenea reîntâlnire nu trebuie lăsată nesărbătorită, iar în această seară, la Vila Elisabeta din Alba Iulia va avea loc o petrecere cât pentru 10 ani de liceu.
[nggallery id=1786]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României