FOTO: Lansare inedită de album de colinde la Casa de Cultură din Câmpeni
Patru ore a durat aseară spectacolul în care Mirela Mănescu – Felea, apreciata interpretă de muzică populară caracterizată aseară ca fiind „privighetoarea Țării Moților” , și-a lansat cu mult succes la Casa de Cultură „Avram Iancu” din Câmpeni albumul de colinde „Om bun, deschide-ne poarta!”.
La acest eveniment desfășurat în orașul natal al artistei au asistat și au aplaudat sute de spectatori care au stat chiar și în picioare pentru a urmări spectacolul deosebit prezentat în cadrul unei șezători tradiționale moțești având ca gazdă pe Barbu Todea din Albac și pe cântăreața de muzică populară Marinela Baba. Iar dascălul Barbu a fost și de această dată o gazdă deosebită și a făcut tot posibilul ca invitații și spectatorii să se simtă minunat: a colindat, a spus poezii și bancuri, a închinat și a băut țuică tradițională cu invitații, chiar a și jucat!
Seara a început cu o chemare la torcărie făcută de gazdă împreună cu Mariana Gligor, o tulnicăreasă veterană din Câmpeni, la care au venit în timpul concertului formații renumite de colindători, iar în tot acest timp fete și femei torceau lână și croșetau haine pentru iarnă așa cum făceau și bunicii noștri mai înainte.
Dintre cei care au venit cu colindatul au fost grupul de colindători „Datina ” din Alba Iulia conduși de Marinela Baba, grupul „Pe ulița satului” din Biia condus de Vasile Burja, grupul „Cântul sălciuan” condus de Valentin Gherman, colindătorii din Zlatna coordonați de Mircea Târziu și grupul de copii „Crăișori” din Albac care au colindat și dansat alături de Barbu Todea.
Pe lângă aceste grupuri de colindători, interpreta a avut ca invitați de seamă pe câțiva mari interpreți de muzică populară care au încântat publicul: Ionuț Fulea, Traian Ilea și Valeria Codorean care au colindat și cântat, părintele Marius Ciprian Pop, Florentina și Petre Giurgi, cu toții fiind acompaniați de grupul instrumental „Codru de România”.
În timpul spectacolului, Mirela Mănescu – Felea a invitat pe scenă ca să spună câteva cuvinte și să le ureze tuturor sărbători fericite pe câțiva prieteni care au susținut-o în realizarea albumului: Călin Ioan Andreș – primarul orașului Câmpeni, Tiberiu Todea – primarul comunei Albac și pe Corneliu Olar – fostul deputat de Apuseni.
Interpreta nu a uitat să mulțumească la sfârșit pentru această seară minunată și pentru ajutorul primit la realizarea acestui album tuturor persoanelor dragi care au fost alături de ea: Jeni Voina – cea care a ajutat-o la realizarea textelor, Valentinei Brașoveanu, familiei, nașilor, familiei primarului orașului Câmpeni și tuturor spectatorilor care au aplaudat-o îndelung.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=954]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








