FOTO: Lansare inedită de album de colinde la Casa de Cultură din Câmpeni
Patru ore a durat aseară spectacolul în care Mirela Mănescu – Felea, apreciata interpretă de muzică populară caracterizată aseară ca fiind „privighetoarea Țării Moților” , și-a lansat cu mult succes la Casa de Cultură „Avram Iancu” din Câmpeni albumul de colinde „Om bun, deschide-ne poarta!”.
La acest eveniment desfășurat în orașul natal al artistei au asistat și au aplaudat sute de spectatori care au stat chiar și în picioare pentru a urmări spectacolul deosebit prezentat în cadrul unei șezători tradiționale moțești având ca gazdă pe Barbu Todea din Albac și pe cântăreața de muzică populară Marinela Baba. Iar dascălul Barbu a fost și de această dată o gazdă deosebită și a făcut tot posibilul ca invitații și spectatorii să se simtă minunat: a colindat, a spus poezii și bancuri, a închinat și a băut țuică tradițională cu invitații, chiar a și jucat!
Seara a început cu o chemare la torcărie făcută de gazdă împreună cu Mariana Gligor, o tulnicăreasă veterană din Câmpeni, la care au venit în timpul concertului formații renumite de colindători, iar în tot acest timp fete și femei torceau lână și croșetau haine pentru iarnă așa cum făceau și bunicii noștri mai înainte.
Dintre cei care au venit cu colindatul au fost grupul de colindători „Datina ” din Alba Iulia conduși de Marinela Baba, grupul „Pe ulița satului” din Biia condus de Vasile Burja, grupul „Cântul sălciuan” condus de Valentin Gherman, colindătorii din Zlatna coordonați de Mircea Târziu și grupul de copii „Crăișori” din Albac care au colindat și dansat alături de Barbu Todea.
Pe lângă aceste grupuri de colindători, interpreta a avut ca invitați de seamă pe câțiva mari interpreți de muzică populară care au încântat publicul: Ionuț Fulea, Traian Ilea și Valeria Codorean care au colindat și cântat, părintele Marius Ciprian Pop, Florentina și Petre Giurgi, cu toții fiind acompaniați de grupul instrumental „Codru de România”.
În timpul spectacolului, Mirela Mănescu – Felea a invitat pe scenă ca să spună câteva cuvinte și să le ureze tuturor sărbători fericite pe câțiva prieteni care au susținut-o în realizarea albumului: Călin Ioan Andreș – primarul orașului Câmpeni, Tiberiu Todea – primarul comunei Albac și pe Corneliu Olar – fostul deputat de Apuseni.
Interpreta nu a uitat să mulțumească la sfârșit pentru această seară minunată și pentru ajutorul primit la realizarea acestui album tuturor persoanelor dragi care au fost alături de ea: Jeni Voina – cea care a ajutat-o la realizarea textelor, Valentinei Brașoveanu, familiei, nașilor, familiei primarului orașului Câmpeni și tuturor spectatorilor care au aplaudat-o îndelung.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=954]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență
O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]
FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată
Adolescent de 16 ani, din Abrud, cercetat de polițiști: A fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată Un adolescent de 16 ani, din Abrud, este cercetat de polițiști după ce a fost prins fără permis în timp ce conducea o motocicletă neînmatriculată. Potrivit IPJ Alba, la data de 24 iunie 2026, […]








