Curier Județean

FOTO: Lansare inedită de album de colinde la Casa de Cultură din Câmpeni

Ioana Oprean

Publicat

în

Patru ore a durat aseară spectacolul în care Mirela Mănescu – Felea, apreciata interpretă de muzică populară caracterizată aseară ca fiind „privighetoarea Țării Moților” , și-a lansat cu mult succes la Casa de Cultură „Avram Iancu” din Câmpeni albumul de colinde „Om bun, deschide-ne poarta!”.

La acest eveniment desfășurat în orașul natal al artistei au asistat și au aplaudat sute de spectatori care au stat chiar și în picioare pentru a urmări spectacolul deosebit prezentat în cadrul unei șezători tradiționale moțești având ca gazdă pe Barbu Todea din Albac și pe cântăreața de muzică populară Marinela Baba. Iar dascălul Barbu a fost și de această dată o gazdă deosebită și a făcut tot posibilul ca invitații și spectatorii să se simtă minunat: a colindat, a spus poezii și bancuri, a închinat și a băut țuică tradițională cu invitații, chiar a și jucat!

Seara a început cu o chemare la torcărie făcută de gazdă împreună cu Mariana Gligor, o tulnicăreasă veterană din Câmpeni, la care au venit în timpul concertului formații renumite de colindători, iar în tot acest timp fete și femei torceau lână și croșetau haine pentru iarnă așa cum făceau și bunicii noștri mai înainte.

Dintre cei care au venit cu colindatul au fost grupul de colindători „Datina ” din Alba Iulia conduși de Marinela Baba, grupul „Pe ulița satului” din Biia condus de Vasile Burja, grupul „Cântul sălciuan” condus de Valentin Gherman, colindătorii din Zlatna coordonați de Mircea Târziu și grupul de copii „Crăișori” din Albac care au colindat și dansat alături de Barbu Todea.

Pe lângă aceste grupuri de colindători, interpreta a avut ca invitați de seamă pe câțiva mari interpreți de muzică populară care au încântat publicul: Ionuț Fulea, Traian Ilea și Valeria Codorean care au colindat și cântat, părintele Marius Ciprian Pop, Florentina și Petre Giurgi, cu toții fiind acompaniați de grupul instrumental „Codru de România”.

În timpul spectacolului, Mirela Mănescu – Felea a invitat pe scenă ca să spună câteva cuvinte și să le ureze tuturor sărbători fericite pe câțiva prieteni care au susținut-o în realizarea albumului: Călin Ioan Andreș – primarul orașului Câmpeni, Tiberiu Todea – primarul comunei Albac și pe Corneliu Olar – fostul deputat de Apuseni.

Interpreta nu a uitat să mulțumească la sfârșit pentru această seară minunată și pentru ajutorul primit la realizarea acestui album tuturor persoanelor dragi care au fost alături de ea: Jeni Voina – cea care a ajutat-o la realizarea textelor, Valentinei Brașoveanu, familiei, nașilor, familiei primarului orașului Câmpeni și tuturor spectatorilor care au aplaudat-o îndelung.

Ovidiu CULDA

[nggallery id=954]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii

Ioana Oprean

Publicat

în

Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]

Citește mai mult

Curier Județean

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură

Bogdan Ilea

Publicat

în

DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură În contextul temperaturilor în creștere din aceste zile, meteorologii prognozând în zilele următoare caniculă în mai multe județe din țară, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba transmite o serie de recomandări pentru populație. Mesajul integral publicat de DSP Alba este […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local

Ioana Oprean

Publicat

în

Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local Proiecte de hotărâri privind conferirea titlurilor de cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia pentru Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga se află pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, […]

Citește mai mult