FOTO: La Răhău – copii și tinerii sunt atrași în activități de practicare a fotbalului pentru sănătate și recreere
Începând cu luna iulie Asociația F.C. Viitorul Răhău a demarat proiectul ”Atragerea copiilor şi tinerilor în activităţi de practicare a fotbalului pentru sănătate şi recreere” în valoare de 6850 de lei finanțat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș.
Echipa care se ocupa de buna desfășurare a proiectului este formată din Popa Veronica, Solomon Alin, Todea Călin, Lăncrănjan Nicolae.
Grupul țintă al proiectului este de cel puțin 100 de copii și tineri din municipiul Sebeș, în special cei din localitatea Răhău din care:
– cel puțin 40 de copii cu vârsta de până la 16 ani;
– 32 copii și tineri cu vârsta de peste 14 ani (jucătorii echipei de fotbal);
– cel puțin 28 tineri care vor participa la activitățile sportive din cadrul proiectului și vor folosii de echipamentele achiziționate în cadrul proiectului;
Acest proiect vine în continuarea altor două campionate de fotbal organizate de asociație în data de 22.06.2013 și 16.03.2014 la care au participat
copii, tineri și seniori din Răhău și Sebeș. Toți participanții au fost recompensați cu mingi, diplome și medalii.
Prin implementarea proiectului s-a reușit dezvoltarea bazei materiale a asociație prin dotarea cu echipamentele necesare practicării fotbalului și atragerea unui număr mare de copii și tineri spre practicarea fotbalului oferindu-le o alternativă a vieții de pe strada și îndepărtarea copiilor și tinerilor din fața calculatorului și al televizorului. Alte obiective urmărite sunt favorizarea integrarii sociale prin invatarea disciplinei si regulilor sportive, respect fata de sine si de ceilalti, participarea la activitati recreative, dezvoltarea calitatilor motrice si de indemanare, dezvoltarea capacitatii cognitive, afective, motivationale, favorizarea dezvoltarii fizice.Activitățile sportive se desfășoară la terenul de fotbal din Răhău de 3 ori pe săptămână marția, joia și duminica având durata de 90 de minute. Au fost disputate meciuri amicale de fotbal la copii cu echipa LPS Sebeș iar la adulți cu echipele: Șurianu Sebeș, Independența Cut, Energia Săsciori, Hidromecanica Șugag și Euro Șpring.
O altă activitate importantă din cadrul proiectului va avea loc la terenul de fotbal din Răhău, duminică 21.09.2014, începând cu ora 1000 – campionat de fotbal pentru copii și începând cu ora 1200 campionat de fotbal pentru adulti, intitulat ”Sport pentru sănătate”.
Regulament de organizare:
-înscrierea echipei este gratuită;
– perioada de înscriere: 10-19.09.2014;
– număr de telefon pentru înscrieri: 0741064643 (Alin Solomon);
-programul meciurilor: – juniorii de la ora 1000;
– seniorii de la ora 1200;
-echipa trebuie să fie formată din minim 11 jucători;
-durata unui meci va fi de 30 de minute (15 minute repriza)
„Mulțumim tuturor celor care sunt alături de noi de la înființare în special spectatorilor și sponsorilor Primăria Municipiului Sebeș, Consiliul Local Sebeș și S.C.Coma Construct„, a spus președintele Popa Veronica
[nggallery id=2337]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








