FOTO: La Galda de Jos a început construcția depozitului de deșeuri. Investiția de 19 milioane de euro va crea 80 de locuri de muncă
La Galda de Jos au demarat lucrările pentru construirea depozitului central de deșeuri, în cadrul proiectului cu finanțare europeană “Sistem de management integrat al deșeurilor în județul Alba” cu o valoare totală de peste 28 de milioane de euro.
Investiția implementată de Consiliul Județean Alba la Galda pe o suprafaţă de 7 hectare între DJ 107H (drumul din DN1 înspre comună) și orașul Teiuș, se ridică la 19 milioane de euro și va reprezenta în opinia administrațeiei județene o “mină de aur” pentru găldeni.
După finalizarea construcției depozitului central de la Galda, pentru operaționalizarea sistemului integrat de colectare, sortare și depozitare a deșeurilor, vor fi angajate circa 80 de persoane, numărul total necesar funcționării întregului sistem de la nivel judeţean depăşeşind cifra 300 de angajați. Această investiție va aduce practic un număr important de locuri de muncă și sume importante la bugetele locale din noi taxe și impozite.
Potrivit proiecțiilor financiare realizate de Consiliul Județean, comuna Galda de Jos va avea un buget mai bogat decât cel al unor orașe precum Teiuș, Zlatna, Abrud sau Baia de Arieș.
Celelalte componente ale proiectului sunt: construcţia a 2 staţii de transfer la Blaj (15,000 t/an) şi Tărtăria (33,044 t/an); construire drumuri de acces pentru centrul de management şi staţiile de transfer; închiderea a şapte depozite neconforme: Abrud, Cîmpeni, Blaj, Ocna Mureş, Cugir, Alba Iulia şi Aiud ; implementarea colectării separate a deşeurilor municipale şi introducerea compostării individuale în mediul rural şi achiziţionarea a 4.375 de containere pentru colectarea separată a deşeurilor şi 16.133 de unităţi de compostare individuală.
CITEȘTE ȘI: Consiliul Județean Alba a semnat contractul de 20.000.000 de euro pentru execuția depozitului de deșeuri de la Galda de Jos
Potrivit lui Dan Popescu, managerul de proiect, construcția depozitului va fi finalizată, în mare parte, până la 31 decembrie 2015, urmând ca cel târziu în aprilie 2016 întreg sistemul să fie operațional.
Consiliul Judeţean Alba implementează proiectul “Sistem de management integrat al deşeurilor în judeţul Alba”, co-finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională (POS Mediu). Valoarea proiectului este de 212.015.115 lei, fără TVA (47 mil euro). Suma eligibilă, conform POS Mediu, se ridică la 188.313.589 lei, fără TVA (42 mil euro). Scopul principal al proiectului este realizarea unui sistem integrat de management al deşeurilor care să corespundă legislaţiei europene în vigoare, respectiv colectarea separată şi depozitarea în condiţii conforme din punct de vedere a protecţiei mediului.
Bogdan Presecan
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]










