FOTO: Județul Alba, la Târgul de Turism al României. Vizitatorii s-au putut fotografia în straiele lui Mihai Viteazul
Ofertele turistice ale județului Alba au fost prezentate cu succes la ediția de toamnă (a XXXIV-a) a Târgului de Turism al României (TTR), desfășurat la Centrul Expozițional ROMEXPO din București între 12-15 noiembrie 2015. TTR este considerat a fi cel mai important eveniment dedicat turismului din România, reunind atat profesioniștii din domeniu, cât și publicul interesat de călătorii, vacanțe și programe de recreere.
În ceea ce privește județul Alba, acesta a fost reprezentat prin intermediul a două standuri expoziționale. Unul a fost standul de promovare a județului Alba, în care au expus centrele de informare turistică din Albac, Câmpeni, Șugag, Zlatna, precum și Serviciul Turism al Consiliului Județean Alba. În acest mod, toate regiunile turistice ale județului Alba au putut fi reprezentate integral prin materialele de promovare expuse (pliante, broșuri, flyere, fotografii, filme). Nu departe de standul promovare a județului s-a aflat standul de promovare a 100 de ani de la Marea Unire din 1918, de la Alba Iulia, având la bază conceptul „100 de ani de România, 1918-2018”. Standul a fost centrat pe oferta Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, materializată prin prezența personajelor istorice, a straielor lui Mihai Viteazu (reconstituire) și a mandatelor pe care le-au primit cei 1.228 de delegați pentru participarea la Marea Unire din 1918 (reconstituire). Standul a avut, pe de altă parte, un spațiu amenajat pentru fotografie, dedicat vizitatorilor care doreau să se fotografieze cu costumul lui Mihai Viteazu sau cu personajele istorice. Pozele lor au fost, ulterior, postate zilnic pe pagina de Facebook „Turism Alba”.
Cel mai important aspect al participării Consiliului Județean Alba a fost contactul cu vizitatorii târgului, care s-au arătat foarte interesați de oferta turistică a județului Alba pentru sezonul turistic de iarnă 2015-2016. Astfel, ei au cerut în permanență informații despre trasee și activități turistice, destinații, pensiuni, căi de acces și materiale promoționale. În această privință, putem spune că atât reprezentanții Consiliului Judeţean Alba, cât și cei ai centrelor de informare turistică din județ și ai Muzeului Național al Unirii s-au declarat mulţumiți de modul în care a fost receptată oferta turistică a județului Alba.
Târgul de Turism al României a fost un eveniment organizat în parteneriat cu Camerele de Comerţ şi Industrie din România, cu Federaţia Patronatelor din Turismul Românesc – FPTR, cu Organizaţia Patronală a Turismului Balnear – OPTBR, cu Asociaţia Naţională de Turism Rural, Ecologic şi Cultural – ANTREC și cu Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism – ANAT.
[nggallery id=1282](C.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








