FOTO| Investiții importante la secția de Boli Infecțioase a SJU Alba Iulia. 2 noi saloane, 2 linii de gardă, paturi cu prize de oxigen, printre noile îmbunătățiri
La secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia s-au realizat o serie de investiții în urma cărora toate paturile au fost dotate cu prize de oxigen, importante pentru pacienții confirmați cu COVID-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus SARS-CoV-2.
De asemenea, tot în urma acestor investiții, au fost înființate două saloane, cu 4 paturi de Anestezie și Terapie Intensivă, dotate cu prize de oxigen, ventilatoare mecanice, aparate de monitorizare funcții vitale, injectomate și infuzomate, măști pentru ventilație noninvazivă, videolaringoscop pentru intubație și defibrilator. În caz de nevoie, există posibilitatea suplimentării saloanelor ATI pentru pacienții COVID-19 cu încă două paturi. După achiziționarea unui generatori propriu de oxigen, pacienții critici vor beneficia și de aer comprimat.
Pentru buna desfășurare a activității medicale, la secția de boli infecțioase vor funcționa două linii de gardă: una pentru ”boli infecțioase” și alta în specialitatea ”ATI” pentru COVID-19 (linia ATI din cadrul spitalului va funcționa, în continuare, la aceeași parametri. Practic, SJU Alba Iulia va avea simultan două linii de ATI – una la secția de pe strada Decebal, nr. 20, iar alta în clădirea spitalului, pe Bulevardul Revoluției 1989, nr. 23).
Cu ocazia acestor investiții pentru pacienții COVID-19, întreaga secție a beneficiat de lucrări de renovare, igienizare și modernizare, a fost dotată cu rampe de oxigen, lămpi UV, au fost montate sisteme de supraveghere video, s-au refăcut circuitele de funcționare, a fost instalată o rețea de televiziune prin cablu, respectiv o rețea de internet prin Wi-Fi. Acum, fiecare salon beneficiază de televizor și internet. Pentru buna derulare a investiției, în condiții de siguranță, a fost necesară, pe timpul derulării lucrărilor, închiderea temporară a secției. Aceasta a fost redeschisă, miercuri, 29 iulie.
În cadrul secției de boli infecțioase se află 52 de paturi, dintre care 4 paturi de ATI, pentru pacienții critici. Cele două saloane au fost special create pentru pacienții critici infectați cu noul coronavirus SARS-CoV-2, fiind în prezent singurele de acest tip din județ, respectiv de Anestezie și Terapie Intensivă special create pentru pacienții COVID-19.
Investițiile au fost finanțate integral de către Consiliul Județean Alba, în subordinea căruia se află spitalul.
[nggallery id=7981]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]
FOTO | Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026
Team XEO, echipa de robotică de la HCC Alba Iulia, două Premii I la FTC Premier Event Istanbul 2026 Team XEO #14278, echipa de robotică a Colegiului Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, susținută de Asociația Educație prin Robotică, a obținut o performanță extraordinară la FTC Premier Event Istanbul 2026, una dintre cele […]
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină
VIDEO | Accident în Alba Iulia: Doi copii aflați pe o trotinetă electrică loviți de o mașină Un accident rutier s-a produs, în după amiaza zilei de duminică, 28 iunie 2026, pe strada Cloșca din Alba Iulia. O trotinetă pe care care se aflau doi copii a fost lovită de o mașină. „Traficul rutier este […]








