FOTO| Investiții importante la secția de Boli Infecțioase a SJU Alba Iulia. 2 noi saloane, 2 linii de gardă, paturi cu prize de oxigen, printre noile îmbunătățiri
La secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia s-au realizat o serie de investiții în urma cărora toate paturile au fost dotate cu prize de oxigen, importante pentru pacienții confirmați cu COVID-19, boală cauzată de infectarea cu noul coronavirus SARS-CoV-2.
De asemenea, tot în urma acestor investiții, au fost înființate două saloane, cu 4 paturi de Anestezie și Terapie Intensivă, dotate cu prize de oxigen, ventilatoare mecanice, aparate de monitorizare funcții vitale, injectomate și infuzomate, măști pentru ventilație noninvazivă, videolaringoscop pentru intubație și defibrilator. În caz de nevoie, există posibilitatea suplimentării saloanelor ATI pentru pacienții COVID-19 cu încă două paturi. După achiziționarea unui generatori propriu de oxigen, pacienții critici vor beneficia și de aer comprimat.
Pentru buna desfășurare a activității medicale, la secția de boli infecțioase vor funcționa două linii de gardă: una pentru ”boli infecțioase” și alta în specialitatea ”ATI” pentru COVID-19 (linia ATI din cadrul spitalului va funcționa, în continuare, la aceeași parametri. Practic, SJU Alba Iulia va avea simultan două linii de ATI – una la secția de pe strada Decebal, nr. 20, iar alta în clădirea spitalului, pe Bulevardul Revoluției 1989, nr. 23).
Cu ocazia acestor investiții pentru pacienții COVID-19, întreaga secție a beneficiat de lucrări de renovare, igienizare și modernizare, a fost dotată cu rampe de oxigen, lămpi UV, au fost montate sisteme de supraveghere video, s-au refăcut circuitele de funcționare, a fost instalată o rețea de televiziune prin cablu, respectiv o rețea de internet prin Wi-Fi. Acum, fiecare salon beneficiază de televizor și internet. Pentru buna derulare a investiției, în condiții de siguranță, a fost necesară, pe timpul derulării lucrărilor, închiderea temporară a secției. Aceasta a fost redeschisă, miercuri, 29 iulie.
În cadrul secției de boli infecțioase se află 52 de paturi, dintre care 4 paturi de ATI, pentru pacienții critici. Cele două saloane au fost special create pentru pacienții critici infectați cu noul coronavirus SARS-CoV-2, fiind în prezent singurele de acest tip din județ, respectiv de Anestezie și Terapie Intensivă special create pentru pacienții COVID-19.
Investițiile au fost finanțate integral de către Consiliul Județean Alba, în subordinea căruia se află spitalul.
[nggallery id=7981]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit
FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]








