Curier Județean

FOTO: Întâlnirea pregătitoare pentru constituirea grupului de acţiune locală Sebeş. Peste 30 de participanţi prezenţi

Mădălina Opriș

Publicat

în

grup-actiune-locala-sebes003Marţi, 20 decembrie 2016, la sediul Primăriei Municipiului Sebeş, în sala de şedinţe ”Radu Stanca”, a avut loc întâlnirea pregătitoare pentru Grupul de Acţiune Locală, aflat în curs de constituire la Sebeş. La întâlnirea condusă de  primarul municipiului Sebeş, domnul Dorin Nistor, secondat de consilierii din cadrul compartimentului de proiecte, au fost prezenţi peste 30 de participanţi, organizaţii şi persoane implicate şi active în viaţa comunităţii.

Municipiul Sebeş are în vedere rezolvarea problemelor comunităţilor marginalizate prin utilizarea noului instrument de dezvoltare teritorială propus de Comisia Europeană pentru perioada de programare 2014-2020 şi anume, Dezvoltarea Locală plasată sub Responsabilitatea Comunităţii (DLRC). Este vorba de combaterea sărăciei şi excluziunii sociale de la nivel urban şi stimularea implicării comunităţilor în dezvoltarea locală, prin formarea unui parteneriat local şi implementarea unor Strategii de Dezvoltare Locală (SDL).

Noul instrument de dezvoltare teritorială vizează gestionarea măsurilor de către comunitate, prin Grupuri de Acţiune Locală, formate din reprezentanţi ai intereselor socio-economice locale ale sectoarelor public şi privat, pentru a face paşi importanţi spre dezvoltarea comunităţilor marginalizate într-un mod mai concret, mai durabil şi mai favorabil incluziunii.

În perioada de programare 2014-2020, se propune o abordare integrată în soluţionarea problemelor cu care se confruntă comunităţile marginalizate, prin corelarea şi asigurarea complementarităţii între investiţiile în infrastructură de tip FEDR (finanţate prin Programul Operaţional Regional – POR) şi măsurile de tip FSE (finanţate prin Programul Operaţional Capital Uman – POCU).

 „Grupul de Acţiune Locală Sebeş, căruia îi punem bazele, va fi un instrument de lucru prin care vom reuni forţele autorităţii publice locale, care va lucra în parteneriat cu toţi actorii societăţii civile, cu instituţii publice, societăţi comerciale sau persoane fizice, pentru a realiza obiectivele majore menţionate, dar şi pentru a realiza alte tipuri activităţi, de mai mari sau mai mici dimensiuni, în interesul comunităţii. În cursul lunii ianuarie, vor fi iniţiate demersurile la Judecătorie pentru înregistrarea Grupului de Acţiune Locală Sebeş, ca organizaţie neguvernamentală. După constituire, Grupul de Acţiune Locală va elabora o Strategie de acţiune destinată zonelor marginalizate din municipiu, care va cuprinde: investiţii în infrastructura de locuire, investiţii în infrastructura de sănătate și servicii sociale, investiţii în infrastructura de educaţie, investiții în amenajări ale spaţiului urban degradat al comunității defavorizate, ocupare și participare pe piața muncii, asistență socială și combaterea discriminării sau segregării. Strategia va fi depusă pentru finanţare din fonduri europene,” a declarat Dorin Nistor, primarul Municipiului Sebeş.

[nggallery id=3191]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local

Ioana Oprean

Publicat

în

Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga, noi cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia: Propuneri la aprobare în Consiliul Local Proiecte de hotărâri privind conferirea titlurilor de cetățeni de onoare ai municipiului Alba Iulia pentru Gheorghe Remete și Dragomir Vlonga se află pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Drumul Județean DJ 142L intră în reparații la Meșcreac: Consiliul Județean Alba cedează temporar un tronson către Primăria Rădești pentru modernizare Consiliul Județean (CJ) Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de miercuri, 24 iunie 2026 predarea temporară a unei porțiuni din drumul județean DJ 142L către Consiliul Local Rădești. Decizia vine ca răspuns la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut

Ioana Oprean

Publicat

în

Centrul de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna, finalizat în proporție de aproape 90%. Ce mai trebuie făcut Primăria Zlatna a solicitat Direcției Județene de Mediu Alba avizul de mediu pentru proiectul care vizează finalizarea centrului de colectare prin aport voluntar de la Galați-Zlatna. Lucrările rămase de executat reprezintă aproximativ 11,50% din valoarea totală […]

Citește mai mult