Curier Județean

FOTO. Întâlnirea cu „tinerii de toate vârstele” în Protopopiatul Ortodox Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Anul omagial al satului românesc reprezintă un foarte bun prilej de a aduce în atenție fenomene precum migrația, urbanizarea sau secularizarea, de aceea în Protopopiatul Alba Iulia există o preocupare constantă în legătură cu evoluția acestor fenomene, dar și cu problematica apropierii tinerilor de biserică.

Evenimentul desfășurat la Zlatna, duminica 15 Septembrie orele 16.30, reprezintă răspunsul Protopopiatului Ortodox Alba Iulia la dorința venită din partea credincioșilor zlătneni de a avea un eveniment deosebit în care să fie implicați atât tinerii cât și credincioșii din zonă.

Astfel, sub cupola celestă și sub streașina bisericii, s-au desfășurat mai multe activități sub tematica Satului românesc, având ca scop aducerea împreună a mai multor copii, tineri și credincioși din zona Zlatnei și interacționarea unii cu alții prin dezbatere, cântec și rugăciune.

Evenimentul a debutat cu o slujbă de Te Deum, săvârșită de către un sobor de 10 preoți în foișorul din proximitatea bisericii cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” a Parohiei Zlatna 1, urmată de evocarea satului românesc prin cuvintele adresate de către un preot, un dascăl și un primar, fiecare pledând pe o direcție pentru viață: credință, educație și istorie.

Apoi, atmosfera a fost animată de către voluntarii Asociației de tineret Emanoil, care au oferit fiecărui participant șanse egale de a se exprima cu privire la „problematica migrației tinerilor de la sat la oraș”. În cadrul acestei activități s-a folosit metoda non-formală de consultare „cafeneaua publică” și s-au atins mai multe obiective încercându-se soluționarea chestiunii „migrației tinerilor” precum și transmiterea de mesaje autorităților responsabile.

Participanții au fost împărțiți în mai multe grupe, fiecare având sarcini diferite, iar abordarea lor a fost cu atât mai provocatoare, cu cât în fiecare grupă s-au reunit toate categoriile de vârstă: copii, tineri, adulți și vârstnici. Părerile au fost cât se poate de diverse, iar discuția s-a închegat rapid în jurul acestui subiect cu privire la „satul românesc”. Succesul acestei abordări constă în implicarea activă a oamenilor în ceea ce îi preocupă și mai ales îi „doare”.

Finalul întâlnirii a fost marcat printr-un recital artistic susținut de către Cenaclul „Lumină lină” din Sibiu, care a readus în conștiința celor prezenți sentimentul național și religios ce a marcat istoria neamului românesc. Evenimentul a fost organizat de către Protopopiatul Ortodox Alba Iulia și Primăria Zlatna, în parteneriat cu Parohiile Zlatna I și Zlatna II și Asociația Emanoil, participanții fiind în majoritate tineri și credincioși din oraș și din satele aparținătoare orașului Zlatna.

Pr. Teofil Slevas, protopop al Alba Iuliei

[nggallery id=7428]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult

Curier Județean

O turistă s-a accidentat la membrul inferior pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență

Bogdan Ilea

Publicat

în

O turistă s-a accidentat pe Piatra Secuiului la Rimetea: Salvamont Alba intervine de urgență Intervenție de salvare în derulare pe Piatra Secuiului, după ce o turistă a suferit o accidentare la membrul inferior, joi, 25 iunie 2026. Echipa de salvatori montani de la punctul de lucru Rimetea, din cadrul SALVAMONT Alba, intervine pentru recuperarea victimei […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Săsciori: Mesaj RO-ALERT, emis pentru locuitorii din zonă În comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, ieri, 24 iunie 2026, iar locuitorii din zonă au primit un mesaj RO-Alert prin care au fost avertizați cu privire la pericol. ,,A fost semnalată prezența unui urs pe raza localității Săsciori. […]

Citește mai mult