FOTO| Înaltpreasfințitul Arhiepiscop al Alba Iuliei a oficiat slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Meştera
FOTO| Înaltpreasfințitul Arhiepiscop al Alba Iuliei a oficiat slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Meştera
Duminică, 8 mai a.c., Înaltpreasfințitul Părinte Irineu a oficiat slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din filia Meştera, parohia Stânceni, protopopiatul Reghin, iar mai apoi a celebrat Sfânta Liturghie și a rostit cuvântul de învățătură.
În Duminica a III-a după Sfintele Paști, numită „a Mironosițelor”, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Irineu a poposit în mijlocul credincioșilor din filia Meştera, parohia Stânceni, protopopiatul Reghin. Arhipăstorul nostru, înconjurat de un sobor de clerici, a săvârșit slujba de resfințire a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Meștera, locaș de cult edificat între anii 1909-1911. În continuare, Chiriarhul Alba Iuliei a oficiat Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură.
Adresându-se celor prezenți, Ierarhul nostru a spus: „Noi, care așteptăm un cer nou și un pământ nou, trebuie să ne îndreptăm spre cei dezorientați și să-i călăuzim spre realitățile veșnice, spre «Patria de sus», unde se află Hristos, Biruitorul veșnic al iadului și al morții. Noi, care am primit darul divin al libertății, trebuie să ne îndreptăm spre cei robiți de vicii și păcate și să le spunem lor despre Hristos, Adevărul personal care eliberează. Noi, care ne înfruptăm sau gustăm nectarul Evangheliei și al Euharistiei în Casa Domnului, trebuie să ne îndreptăm spre cei ce flămânzesc și însetează după absolut și să le zicem: «Gustați și vedeți că bun este Domnul». În felul acesta, ne asemănăm Femeilor Mironosițe și suntem cu adevărat mesageri ai Învierii, ai mântuirii și ai speranței în lumea noastră răscumpărată”.
La finalul slujbei, în semn de apreciere pentru activitatea pastoral-misionară și administrativ-gospodărească depusă în ogorul Bisericii pe parcursul anilor de slujire, părintele Eugen Piti, preot al parohiei Stânceni, a primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre Diplomă de vrednicie. De asemenea, Părintele Arhiepiscop Irineu le-a oferit Diplome de aleasă cinstire tuturor credincioșilor dreptslăvitori care au sprijinit lucrările de înfrumusețare și renovare a bisericii cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Meștera.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]










