FOTO: În sfârșit s-a încheiat telenovela! Gicu Grozav s-a întors la Dinamo, semnând un contract pe doi ani cu “câinii roșii”
Atacantul albaiulian Gheorghe Grozav a semnat, din postura de jucător liber de contract, cu Dinamo un contract valabil pentru doi ani, punându-se punct telenovelei din ultima perioadă. Internaționalul român în
vârstă de 28 de ani va purta numărul 7 pe tricou și a acceptat să revină în “Groapă” pentru a lucra cu antrenorul Claudiu Niculescu (cu care a colaborat excelent și la “U” Cluj), după ce tratativele cu “câinii roșii” intraseră la un moment dat în impas.
„Mă bucur că în sfârșit s-a rezolvat, sunt nerăbdător să încep pregătirea și sper că în cel mai scurt timp să încep să joc! Îmi doresc doar să fiu sănătos!„, a declarat Gicu Grozav.
Gicu Grozav aștepta concretizarea unei variante externe (ultima, din Elveția) și fusese curtat insistent de FCSB sau CFR Cluj, echipe ce-i ofereau condiții superioare financiar, propuneri pe care le-a refuzat din raționamente sentimentale, la fel cum a făcut-o și în cazul unor variante exotice, din Asia, venite în această vară prin intermediul diverșilor agenți.
Gheorghe Grozav va îmbrăca iarăși tricoul “alb-roșu” după trei ani, fotbalistul ex-unirist mai jucând pentru Dinamo în 2015, când fusese împrumutat de la Terek Groznâi (cu 4 goluri în 13 meciuri în acel sezon). Jucătorul originar din Cetatea Marii Uniri a fost legitimat în campionatul 2017/ 2018 în Turcia, la Karabukspor și Bursaspor, echipe cu probleme financiare, strângând 22 de meciuri și două goluri în Süper Lig.
Din cauza faptului că nu a avut angajament, Gicu Grozav a ieșit din vederile selecționerului Cosmin Contra, nemaifiind convocat în această toamnă la echipa națională a României. Fără echipă de câteva luni, Grozav a mai fost curtat de “U” Cluj, Petrolul Ploiești sau Hermannstadt, având o variantă și din Elveția, de la FC ZurichMarți dimineaţă, Grozav a fost la Institutul Naţional de Medicină Sportivă şi după efectuarea tuturor testelor, mijlocaşul a ajuns la sediul dinamoviştilor, de la RIN, unde a semnat contractul. Fotbalistul de 28 de ani ar urma să încaseze în jur de 8.000 de euro lunar, iar cu tot cu bonusuri ar putea primi 10.000 de euro.
Sursa foto: Dinamo (facebook) Gazeta Sporturilor
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19, în ediția 2026/2027
Academia Șona, pas spre SuperLiga Alba: echipa a doua în Liga 5 și formație Under 19 în stagiunea 2026/2027 Academia Șona a revenit, după un sezon, în al patrulea eșalon competițional, reușind promovarea în SuperLiga Alba, din Liga 4. Citește și: FOTO: Liga 4, etapa 22 (ultima): Campioana Academia Șona, 7-0 în ultima etapă, cu Nicolae Linca […]
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]









