FOTO: „Hai Soda Dragă!”, sărbătoarea fotbalului ocnamureşean
Ca în vremurile bune, sâmbătă, 8 august, tribuna stadionului „Soda” din Ocna Mureş a fost iarăşi plină, aproximativ 1000 de spectatori asistând la un eveniment de seamă al fotbalului din urbe, matcă nesecată de talente.
Foştii fotbalişti ocnamureşeni s-au întâlnit iar într-un “Meci al generaţiilor”, oferind un spectacol total celor care au dorit iar să-i revadă pe gazon şi cărora le-au fost idoli acum 20, 30 sau 40 de ani. La adevărata sărbătoare au răspuns “prezent” peste 40 de fotbalişti din generaţiile care au scris istorie, prilej pentru o simbolică predare de ştafetă către mai tinerii jucători, care activează acum la CS Ocna Mureş şi visează să calce pe urmele celebrilor “veterani”. Într-un mod remarcabil au fost prezentate şi loturile celor trei echipe angrenate în ediţia de campionat 2015/ 2016 (seniori, juniorii A1 şi juniorii C);, fiind lansată şi cartea profesorului Alexandru Vigh – “Legendele fotbalului uiorean” şi tot cu această ocazie a fost lansat oficial noul imn al echipei “Hai Soda Dragă”.
*Ovidiu Maier: “Sper ca fotbalul ocnamureşean să renască”
Fostul mare jucător, actualmente antrenor la CS Ocna Mureş, Ovidiu Maier, cel care a impresionat fotbalul din Ardeal, s-a arătat încântat de prezenţa la acest eveniment de seamă. “Mulţumim domnului Marius Stîncel pentru această iniţiativă, primăriei oraşului şi spectatorilor care au venit în număr mare la stadion. S-a dovedit un lucru extraordinar să ne întâlnim iarăşi, după atâţia ani, din nou pe teren. Sper ca fotbalul ocnamureşean să renască şi publicul să se bucure din nou de reuşite spectacole sportive”, a declarat cel supranumit “Motanul”, ajuns la 44 de ani.
“Mulţumesc celor care au însemnat, înseamnă, sau vor însemna ceva pentru fotbalul de aici. Pentru mulţi fotbalul din Ocna Mureş ţine de domeniul istoriei. Eu însa văd această istorie, cu ochii viitorului. Asta a fost şi motivul pentru care m-am implicat în fenomenul sportiv ocnamureşean. A fost suficientă o scânteie şi focul s-a răspândit repede, nu doar în rândul locuitorilor iubitori de fotbal ci şi al profesioniştilor din sport, oameni de afaceri din oraş dar şi al autorităţilor locale. Ne-am propus să construim echipe de tineri, pepiniere ale unor cluburi mai mari şi, de ce nu, rampe de lansare într-o carieră sportivă de succes; succes, ce îl doresc şi eu jucătorilor şi antrenorilor. Ne dorim ca publicul să ajungă să trăiască iarăşi rezultate de apreciat, iar «Hai Soda dragă!» să auzim cât mai des pe buzele tuturor!”, a menţionat Marius Stîncel, directorul CS Ocna Mureş, “argintul viu” al acţiunii. Acest demers de suflet se speră să fie un nou început pentru relansarea fotbalului din localitate, în acelaşi timp însă se cuvin mulţumiri pentru cei ce au avut această idee generoasă şi au pus-o practică prin organizarea unei acţiuni remarcabile.
[nggallery id=828]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”
CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi. „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”
Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]
FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada,
Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]









