Actualitate

FOTO: Grevă generală în Spitalul din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

greva-spital-cugir12După cum se știe, negocierile sindicatelor din sistemul sanitar cu guvernul au eşuat, iar acum s-a ajuns la ultima şi cea mai categorică formă de protest: greva generală.

Potrivit hotărârii luate de Consiliul Naţional al Sindicatelor “Sanitas”, și la Cugir sindicaliștii Spitalului Orășenesc: asistente, infirmiere, brancardieri, personal administrative, au intrat în grevă generală, susţinând că protestul are la bază “atitudinea cel puţin indiferentă a guvernanţilor şi, în acelaşi timp, creşterea nivelului de nemulţumire a colegilor nedreptăţiţi ca urmare a punerii în aplicare a OUG 20/2016 şi OUG 43/2016”.    

Așadar, spitalul va lucra în cele două schimburi, la numai o treime din capacitate – practic, asigurând doar urgenţele – situație valabilă  și pentru  pacienţii care se vor prezenta la ambulatoriu pentru consultaţii sau ca să-şi ridice reţete.     

 “Doleanţele noastre sunt legate de cele două ordonanţe, care s-au vrut a fi ordonanţe corectoare, dar au creat discrepanţe şi mai mari, au adâncit diferenţele dintre salariile personalului medical. Nemulţumirile sunt legate şi de calcularea sporurilor, care sunt raportate la salariile din 2009, şi cerem aplicarea sporurilor la salariile de bază din acest an. Conform legii, în timpul grevei, două treimi dintre salariaţii aflaţi în unitatea de sănătate pot participa la grevă, restul trebuie să asigure continuitatea actului medical. Aceştia din urmă pot să nu fie membri de sindicat. În funcţie de parcursul negocierilor de astăzi cu Ministerul Sănătăţii, vom lua o hotărâre: continuăm sau ne oprim”, ne-a declarat Marius Sepi pim – vicepreședinte al Federației Naționale ,,SANITAS”.

Potrivit liderului de sindicat de la Spitalul din Cugir, Camelia Costinaș, ,,sindicaliștii își cer scuze faţă de persoanele care vor fi afectate de grevă şi îi roagă pe pacienți să înţeleagă că revendicările lor sunt pentru asigurarea unui act medical de calitate, făcut de un personal motivat corespunzător, care îşi desfăşoară activitatea în condiţii decente de lucru, cu respectarea normativului de personal, cu asigurarea stocului corespunzător de  materiale şi medicamente, cu dotări corespunzătoare”.

În acelaşi timp, viceliderul Marius Sepi făcea un nou apel către toate partidele politice parlamentare, să dea dovadă de maturitate şi să îşi asume repararea inechităţilor şi nedreptăţilor inacceptabile generate de cele două ordonanţe de urgenţă criticate, în cel mai scurt timp posibil, putând astfel să deblocheze activitatea în sistemul sanitar public de stat.

(C.P.)

[nggallery id=2904]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română

Ioana Oprean

Publicat

în

Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română Evaluarea Națională 2026 la Limba și literatura română nu a fost lipsită de „perle”. Profesorii au descoperit răspunsuri amuzante și greșeli neașteptate în lucrările […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA

Ioana Oprean

Publicat

în

Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA Salvatorii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba ISU Alba se află din nou în prim-planul cooperării internaționale, fiind implicați într-o misiune de sprijin desfășurată pe teritoriul Franței Franța, în cadrul mecanismului european […]

Citește mai mult

Actualitate

Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea

Ioana Oprean

Publicat

în

Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]

Citește mai mult