FOTO: Grevă generală în Spitalul din Cugir
După cum se știe, negocierile sindicatelor din sistemul sanitar cu guvernul au eşuat, iar acum s-a ajuns la ultima şi cea mai categorică formă de protest: greva generală.
Potrivit hotărârii luate de Consiliul Naţional al Sindicatelor “Sanitas”, și la Cugir sindicaliștii Spitalului Orășenesc: asistente, infirmiere, brancardieri, personal administrative, au intrat în grevă generală, susţinând că protestul are la bază “atitudinea cel puţin indiferentă a guvernanţilor şi, în acelaşi timp, creşterea nivelului de nemulţumire a colegilor nedreptăţiţi ca urmare a punerii în aplicare a OUG 20/2016 şi OUG 43/2016”.
Așadar, spitalul va lucra în cele două schimburi, la numai o treime din capacitate – practic, asigurând doar urgenţele – situație valabilă și pentru pacienţii care se vor prezenta la ambulatoriu pentru consultaţii sau ca să-şi ridice reţete.
“Doleanţele noastre sunt legate de cele două ordonanţe, care s-au vrut a fi ordonanţe corectoare, dar au creat discrepanţe şi mai mari, au adâncit diferenţele dintre salariile personalului medical. Nemulţumirile sunt legate şi de calcularea sporurilor, care sunt raportate la salariile din 2009, şi cerem aplicarea sporurilor la salariile de bază din acest an. Conform legii, în timpul grevei, două treimi dintre salariaţii aflaţi în unitatea de sănătate pot participa la grevă, restul trebuie să asigure continuitatea actului medical. Aceştia din urmă pot să nu fie membri de sindicat. În funcţie de parcursul negocierilor de astăzi cu Ministerul Sănătăţii, vom lua o hotărâre: continuăm sau ne oprim”, ne-a declarat Marius Sepi pim – vicepreședinte al Federației Naționale ,,SANITAS”.
Potrivit liderului de sindicat de la Spitalul din Cugir, Camelia Costinaș, ,,sindicaliștii își cer scuze faţă de persoanele care vor fi afectate de grevă şi îi roagă pe pacienți să înţeleagă că revendicările lor sunt pentru asigurarea unui act medical de calitate, făcut de un personal motivat corespunzător, care îşi desfăşoară activitatea în condiţii decente de lucru, cu respectarea normativului de personal, cu asigurarea stocului corespunzător de materiale şi medicamente, cu dotări corespunzătoare”.
În acelaşi timp, viceliderul Marius Sepi făcea un nou apel către toate partidele politice parlamentare, să dea dovadă de maturitate şi să îşi asume repararea inechităţilor şi nedreptăţilor inacceptabile generate de cele două ordonanţe de urgenţă criticate, în cel mai scurt timp posibil, putând astfel să deblocheze activitatea în sistemul sanitar public de stat.
(C.P.)
[nggallery id=2904]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare
Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni
Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]









