FOTO: Grevă generală în Spitalul din Cugir
După cum se știe, negocierile sindicatelor din sistemul sanitar cu guvernul au eşuat, iar acum s-a ajuns la ultima şi cea mai categorică formă de protest: greva generală.
Potrivit hotărârii luate de Consiliul Naţional al Sindicatelor “Sanitas”, și la Cugir sindicaliștii Spitalului Orășenesc: asistente, infirmiere, brancardieri, personal administrative, au intrat în grevă generală, susţinând că protestul are la bază “atitudinea cel puţin indiferentă a guvernanţilor şi, în acelaşi timp, creşterea nivelului de nemulţumire a colegilor nedreptăţiţi ca urmare a punerii în aplicare a OUG 20/2016 şi OUG 43/2016”.
Așadar, spitalul va lucra în cele două schimburi, la numai o treime din capacitate – practic, asigurând doar urgenţele – situație valabilă și pentru pacienţii care se vor prezenta la ambulatoriu pentru consultaţii sau ca să-şi ridice reţete.
“Doleanţele noastre sunt legate de cele două ordonanţe, care s-au vrut a fi ordonanţe corectoare, dar au creat discrepanţe şi mai mari, au adâncit diferenţele dintre salariile personalului medical. Nemulţumirile sunt legate şi de calcularea sporurilor, care sunt raportate la salariile din 2009, şi cerem aplicarea sporurilor la salariile de bază din acest an. Conform legii, în timpul grevei, două treimi dintre salariaţii aflaţi în unitatea de sănătate pot participa la grevă, restul trebuie să asigure continuitatea actului medical. Aceştia din urmă pot să nu fie membri de sindicat. În funcţie de parcursul negocierilor de astăzi cu Ministerul Sănătăţii, vom lua o hotărâre: continuăm sau ne oprim”, ne-a declarat Marius Sepi pim – vicepreședinte al Federației Naționale ,,SANITAS”.
Potrivit liderului de sindicat de la Spitalul din Cugir, Camelia Costinaș, ,,sindicaliștii își cer scuze faţă de persoanele care vor fi afectate de grevă şi îi roagă pe pacienți să înţeleagă că revendicările lor sunt pentru asigurarea unui act medical de calitate, făcut de un personal motivat corespunzător, care îşi desfăşoară activitatea în condiţii decente de lucru, cu respectarea normativului de personal, cu asigurarea stocului corespunzător de materiale şi medicamente, cu dotări corespunzătoare”.
În acelaşi timp, viceliderul Marius Sepi făcea un nou apel către toate partidele politice parlamentare, să dea dovadă de maturitate şi să îşi asume repararea inechităţilor şi nedreptăţilor inacceptabile generate de cele două ordonanţe de urgenţă criticate, în cel mai scurt timp posibil, putând astfel să deblocheze activitatea în sistemul sanitar public de stat.
(C.P.)
[nggallery id=2904]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene”
De ce nu este România oficial în „junk”? Economist: „Am scumpi automat împrumuturile întregii Uniuni Europene” Economistul Radu Georgescu afirmă că România nu mai este tratată de investitori ca o țară cu rating „investment grade”, chiar dacă agențiile internaționale nu au coborât încă oficial calificativul în categoria „junk”. Într-o postare amplă publicată pe rețelele sociale, […]
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate
Problema urșilor din țara noastră, pe masa Comisiei Europene. România cere scoaterea lor de pe lista speciilor protejate Problema urșilor din țara noastră ajunge pe masa Comisiei Europene. Autorităţile de la Bucureşti cer schimbarea legislaţiei şi scoaterea ursului brun de pe lista speciilor strict protejate, în contextul în care, doar în ultimii ani, zeci de […]
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri
CFR s-a pregătit pentru caniculă: Electricieni în trenuri pentru a repara aerul condiționat. Recomandări pentru pasageri Temperaturile extreme anunțate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM) pentru zilele următoare ar putea afecta circulația feroviară, existând riscul unor întârzieri ale trenurilor, în condițiile în care CFR SA, administratorul infrastructurii, va impune restricții de viteză, informează vineri CFR […]








