FOTO| Gavrilă Bîrluț, cel mai vârstnic veteran din județul Alba. A împlinit astăzi 103 ani
Veteranul de război Gavrilă Bîrluț, din Geogel, mutat recent la Galda de Jos, împlinește astăzi 103 ani. Este cel mai vârstnic veteran din județul Alba.
”Din păcate, având în vedere aceste zile de izolare, dar și pentru protecția lui, nu ne permitem să îl vizităm. Suntem cu gândul la dânsul și îi dorim multă sănătate!
Gavrilă Bîrluț este văduv din anii ’70. Acolo, în colțul de rai din Geogel, unde a trăit până anul trecut, se afla în grija familiei Ioan Buțuțoi, pentru că nu a avut copii. Amintirile lui de război sunt atât de vii, parcă s-ar fi întâmplat ieri, lucru confirmat în 2018 când l-am vizitat ultima dată. A fost pe front din 1939 până în 1945, la Cotul Donului și în Caucaz, ca șofer pe mașinile de luptă.
În toți anii aceștia a avut mereu grijă de viața celorlalți: ,,Mereu i-am cruțat pe ceilalți și nu m-am socotit pe mine” și a fost recunoscător pentru fiecare zi binecuvântată de Cel de Sus. Ziua începea și se termina cu rugăciunea de mulțumire pentru darul fiecărei clipe, pentru darul vieții.
Lui Moș Gavrilă îi place să fie informat cu tot ce se întâmplă în țară și mi-a mărturisit că suferă pentru faptul că tinerii aleg să plece în regăsirea unui trai mai bun, aici, acasă, rămânând un popor de bătrâni.
Cei care iubim această țară și Armata Română îi spunem cu dragoste LA MULTI ANI și să ne arătăm sincer recunoștința pe care i-o purtăm! Bunul Dumnezeu să vă țină sănătos!”, este mesajul Petruței Pop, pe facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]
VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir
Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]









