FOTO: Fotbalistele de la Student Sport Alba Iulia, antrenamente în izolare
Cea mai tânără echipă de fotbal din Alba, Student Sport Alba Iulia, singura formație feminină din județ,
resimte, ca și celelalte cluburi, efectele întreruperii activității. Pandemia de coronavirus a afectat din plin și planurile formației din Cetatea Marii Uniri, una înființată în vara anului trecut.
În plus, pe lângă blocarea calendarului competițional, mai apare și grija financiară câtă vreme este clar că întregul sport la avea de suferit în următoarea perioadă. De altfel, evenimentele din ultima lună au stopat și discuțiile legate de o colaborare cu Hermannstadt, prim-divizionara care din sezonul viitor era obligată de FRF să dețină o echipă feminină. Au existat discuții concrete între cele două părți, inclusiv de natură financiară, în perspectiva campionatului următor, însă totul s-a stopat, deocamdată.
“Ca și alte cluburi, trecem prin momente dificile. Această perioadă de inactivitate ne afectează foarte mult, întrucât eram obișnuiți să jucăm fotbal zi de zi, mingea reprezentând motivul întâlnirii noastre la stadion. Acum, în starea aceasta de izolare, ne lipsesc meciurile din Liga a 3-a și nu numai. Trăim totul cu maximă emoție întrucât, dacă totul ar fi decurs normal, pe vremea aceasta trebuia să știm deja dacă am promovat în Liga a 2-a. Acest vis ne motivează și ne ține în priză pentru începutul returului deoarece noi în acest an avem un singur meci oficial disputat”, a spus Cătălin Costea, președintele Student Sport Alba Iulia, a cărui pasiune a făcut posibilă înființarea acestei echipe.
Activitatea sportivă în fotbalul feminin a debutat în 2018, cu participarea la diverse turnee, pentru ca în iulie echipa albaiuliană să se înscrie în eșalonul terț. Parcursul în Liga a 3-a a fost unul excelent, Student Sport conducând detașat în Seria a 3-a, cu maximum de puncte la jumătatea stagiunii, echipa ajungând și în optimile de finală ale Cupei României (singurul meci al anului, în 29 februarie, cu Piroș Security Arad, pe “Cetate”).
În plus, echipa de fotbal feminin din Cetatea Marii Uniri este angrenată într-o altă competiție, Liga 1 Acerbis de futsal, intențiile fiind unele serioase, de atacare a calificării în cupele continentale. De altfel, una dintre echipierele Student Sport, talentata Antonia Ciulea (transferată între timp la Arad) a fost convocată în două rânduri la reprezentativa României Under 19.
[nggallery id=7870]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








