Curier Județean

FOTO: ”Festivalul Toamnei”, la Liceul Teoretic Teiuș. Stimularea potențialului creativ, artistic și plastic al elevilor, ediția a V-a

Ioana Oprean

Publicat

în

festivalul toamnei liceul teoretic teius13Proiectul educațional „Festivalul Toamnei” reprezintă pentru elevii teiușeni bogăție de culoare, emoție, creativitate și bunăstare. Este unul dintre proiectele realizate de Liceul Teoretic Teiuș care evidențiază importanța comunicării interpersonale și relaționarea eficientă dintre elevi, precum și lucru în echipă prin antrenarea elevilor, a cadrelor didactice, a părinţilor şi a membrilor comunităţii în derularea unor activităţi educative, antreprenoriale, de creaţie şi cultură.

Prin activitățile implementate, „Festivalul Toamnei” și-a focalizat atenția pe formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi deprinderilor, pe creşterea gradului de cultură prin dezvoltarea simţului estetic şi artistic, pe dezvoltarea capacităţii de comunicare între cadrele didactice, elevi, membrii comunităţii locale, pe dezvoltarea sentimentelor de respect şi apreciere a valorilor tradiţionale, pe formarea unor trăsături pozitive de voinţă şi caracter în concordanţă cu valorile tradiţionale și pe creşterea nivelului de implicare a părinţilor şi a comunităţii locale în activităţile şcolii.

Sub ecoul cald al versurilor „A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.”(Nichita Stănescu), elevii au organizat standuri cu exponate de toamnă, au împodobit sălile de clasă și au valorificat într-o manieră proprie, originală și creativă munca depusă.

festivalul toamnei liceul teoretic teius02Proiectul s-a derulat la toate nivelurile de școlarizare, de la preprimar la liceal, abordarea, viziunea și exprimarea artistică fiind diferite. Dacă la preșcolari s-au realizat exponate din legume și fructe, la ciclul primar desene, picturi, recitări de poezii și cântecele, la ciclul gimnazial amenajare de standuri cu produse specifice toamnei, la ciclul liceal s-au creat adevărate scenarii de prezentare în care elevii și-au pus amprenta de creativitate.

„Festivalul Toamnei” s-a realizat în colaborare cu Primăria Teiuș și în parteneriat cu școli din județ și din țară, precum: București, Prahova, Cluj-Napoca, Bihor, Timiș, Hunedoara. Jurizarea în cadrul proiectului a fost asigurată de primarul orașului Teiuș, dl. dr. ing. Mirel Hălălai, directorul unității de învățământ, prof. Marius Cosmin Pintea, dir. adj. prof. Octavian Mihai Rusu, prof. Romana Șufană, prof. Oltean Simona.

„Ediția a V-a a festivalului a fost la fel de convingătoare ca precedentele, toamna reprezentând în accepțiunea proiectului anotimpul care inspiră, devoalând sentimente profunde, sincere și care, prin culoarea și măiestria naturii reușește să sensibilizeze. Implicarea activă a elevilor în valorificarea și transformarea artistică a frumosului natural, empiric, în creație, inovație, literatură și spiritualitate reprezintă scopul atins al proiectului” ne-a declarat prof. Pintea Marius Cosmin, directorul unității școlare. (C.M.)

[nggallery id=1233]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult