FOTO| Eroii de lângă noi: O asistentă din ALBA a donat sânge de 18 ori pentru cei aflați la nevoie. Patruzeci de preoți și enoriași s-au aflat și ei printre donatori
FOTO| Eroii de lângă noi: O asistentă din ALBA a donat sânge de 18 ori pentru cei aflați la nevoie. Patruzeci de preoți și enoriași s-au aflat și ei printre donatori
Centrul de Transfuzie Sanguină Alba a anunțat recent că a primit un număr impresionant de donații de sânge de la o varietate de donatori generoși.
Printre aceștia se numără Nicoleta, o asistentă medicală din cadrul Spitalului Judetean de Urgență Alba, care a donat sânge de 18 ori și a fost la dispoziția centrului întotdeauna când a fost nevoie.
De asemenea, peste patruzeci de preoți și enoriași din Protopopiatul Sebeș s-au prezentat în aceeași zi la centrul de transfuzie pentru a dona sânge. În urma acestor donații, centrul a transmis un sincer „mulțumesc” tuturor donatorilor.
Centrul de Transfuzie Sanguină Alba a subliniat că aceste donații sunt esențiale pentru a ajuta pacienții care au nevoie de transfuzii de sânge. Programul centrului este de luni până vineri, între orele 7:30 și 13:00, iar cei interesați pot contacta centrul la numărul de telefon 0258834050.
Donarea de sânge este un act de generozitate care poate face o diferență semnificativă în viața pacienților care luptă cu boli grave sau care au suferit accidente. Centrul de Transfuzie Sanguină Alba îi încurajează pe toți cei care îndeplinesc criteriile de donare să doneze sânge și să ajute astfel la salvarea de vieți umane.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari