FOTO| Elevul din Alba cu mențiune și medalie de argint la etapa naţională a Olimpiadei de TIC: Când efortul se transformă în reuşită
Elevul din Alba cu mențiune și medalie de argint la etapa naţională a Olimpiadei de TIC: Când efortul se transformă în reuşită
Menţiune și medalia de argint la etapa naţională a Olimpiadei de Tehnologia Informaţiei şi a Comunicaţiilor (T.I.C.) au fost aduse în acest an de Alexandru Nagy, elev în clasa a XI-a A, profilul matematică-informatică (intensiv informatică) de la Liceul Teoretic “David Prodan” din Cugir.
Acest rezultat deosebit nu ar fi fost posibil fără sprijinul și îndrumarea d-lui profesor Marius Badea. Proba s-a desfășurat sâmbătă, 28 mai, 2022.
Rezultatul este cu atât mai lăudabil cu cât Alexandru a reuşit să fie printre primii dintre cei 100 de participanţi la această etapă a olimpiadei, la nivelul clasei a XI-a. Iar proba s-a dovedit complexă şi dificilă, pe parcursul a patru ore elevii demonstrându-şi competenţele în domenii diferite: Word, Excel, PowerPoint, HTML şi Sisteme de operare.
Alexandru însuşi a dezvăluit cum s-a pregătit şi cum a trăit această experienţă:
„Pe lângă activitatea pe care o desfășor în cadrul Consiliului Elevilor, sunt pasionat de informatică și tot ceea înseamnă lumea informaticii și a TIC-ului. Mi-am dorit încă din clasa a IX-a să particip la Olimpiada de Tehnologia Informației, dar, din păcate, pandemia care a venit în martie 2020, m-a oprit la momentul respectiv, dar pentru mine nu a reprezentat un obstacol, ba chiar am avut timp să mă pot pregăti mult mai bine pentru următoarea olimpiadă. În acest an, imediat cum am aflat că se organizează olimpiada de TIC, nu am ezitat nici un moment şi a trebuit neapărat să mă înscriu! Am reușit să obțin locul I la etapa județeană și mențiune, alături de medalie de argint, la etapa națională, lucru care mă bucură, dar care mă motivează în continuare pentru ca la anul să pot să iau un loc mai bun. De asemenea, nu pot să nu îi menționez pe profesorii care m-au ajutat în acești ani de liceu să devin ceea ce sunt, iar pe această cale le mulțumesc.
Totodată am aflat cu mare fericire că, pe baza diplomei de la etapa națională, sunt admis fără examen, cu media 10 (zece) la Universitatea de Vest din Timișoara (Facultatea de Matematică și Informatică), dar și la Universitatea Tehnică din Cluj Napoca (Facultatea de Automatică și Calculatoare). Cel mai probabil voi merge în continuare la Timișoara. Oricum, mai am încă un an în care mă pot hotărî unde o să îmi continui studiile.”
Pentru a completa profilul unui elev deosebit, pentru care informatica este doar una dintre pasiuni, se cuvine să amintim implicarea lui în tot ceea ce presupune viaţa de licean. Din octombrie, 2021, Alexandru Nagy este preşedintele Consiliului Elevilor din Liceul Teoretic “David Prodan” din Cugir, preocupându-se de coordonarea activităţilor şcolare şi extracurriculare ale colegilor săi (Balul Bobocilor, seri de film, serate, site-ul liceului, ecologizări, flashmob-uri în curtea liceului, pregătirea Crăciunului); iar din noiembrie, 2021 şi până în prezent este şi secretar executiv la Consiliul Judeţean al Elevilor Alba, reprezentând elevii la nivel judeţean şi stabilind legături cu diferite instituţii ale statului român implicate în susţinerea activităţilor şcolare şi extraşcolare.
O întâmplare fericită l-a adus în şcoala noastră, pentru că Alexandru este albaiulian “adoptat” de oraşul Cugir: “M-am îndrăgostit de acest liceu, datorită profesorilor și colegilor pe care i-am întâlnit aici. Totodată, îmi place foarte mult și acest oraș.“ Iar eforturile lui şi seriozitatea pe care o arată în tot ceea ce face onorează liceul în care învaţă.
Mult succes pe mai departe, Alexandru!
prof. Copăceanu A.
Liceul Teoretic “David Prodan” Cugir
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea
Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților
Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 – Averse […]
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”
Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]









