FOTO: Elevii Școlii ”Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia, vizită la Stația de tratare a apei Sebeșel și Stația de epurare a apelor uzate Alba Iulia
Elevii clasei a IV-a B ai Scolii Gimnaziale Ion Agarbiceanu din municipiul Alba Iulia au trecut pragul companiei APA CTTA Alba și au avut parte de o experiență educativă remarcabilă vizitând Stația de tratare a apei Sebeșel și Stația de epurare a apelor uzate Alba Iulia.
De la tratare la epurare, acesti tineri au descoperit toate etapele prin care trece apa pentru a ajunge în casele noastre, cât și modalitățile de epurare ale acesteia.
Elevii au descoperit în cadrul programului ,,Scoala Altfel’, circuitul apei, prin intermediul Companiei de Apă SC APA CTTA SA ALBA și au învăţat de unde vine apa care ajunge în casele lor, despre Staţia de Tratare a apei potabile din Sebesel, laboratorul de analize sau despre Staţia de Epurare a apelor uzate din Alba Iulia.
”Vizitând aceste două obiective, au învățat importanța protejării mediului, și, ca de fiecare dată, ne bucurăm să le împărtășim copiilor toate cunoștințele noastre, pentru că ei sunt primii care trebuie să afle că apa nu vine la robient direct din pădure, de la izvor și că, tot procesul prin care trece o face potabilă și de o calitate superioară”, au transmis reprezentanții APA CTTA Alba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari