FOTO: Elevii Școlii Gimnaziale Crăciunelu de Jos au vestit Nașterea Domnului
Sărbatoarea Crăciunului este un prilej de bucurie și împăcare sufletească. Din dorința de a păstra tradițiile și obiceiurile strămoșești, preșcolarii și elevii Școlii Gimnaziale Crăciunelu de Jos, coordonați de d-na director Cristian Emilia Adriana și cadrele didactice, în cadrul proiectului educațional „Sărbătoarea Crăciunului”, au adus vestea Nașterii Domnului Iisus Hristos la primăria din comună.
Doamna primar Bubur Lenuța a primit colindul cu bucurie în suflet, răsplatindu-i pe copii cu daruri binemeritate.
Magia sărbătorilor de iarnă a continuat la Căminul cultural Crăciunelu de Jos, unde copiii au prezentat un minunat spectacol intitulat “Datini și obiceiuri de Crăciun”. Au deținut rolurile principale: fulgișori, oameni de zăpadă, brăduți, spiriduși, crăciunițe etc.
Citește și: urări de Crăciun
Au cântat, au dansat, au spus poezii dedicate iernii, lui Moș Crăciun, au interpretat scene religioase și au colindat, spre bucuria părinților, bunicilor și, nu în ultimul rând, al dascălilor care i-au pregătit.
Citește și: mesaje de Anul Nou
La eveniment au participat colectivul de cadre didactice și elevii Școlii Gimnaziale Crăciunelu de Jos conduse de doamna director Cristian Emilia Adriana, părinții copiilor, doamna primar Lenuța Bubur și alți invitați.
Publicul i-a răsplătit pe copii cu aplauze, iar la despărțire și-au urat unii altora „Crăciun binecuvântat și liniștit!”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești