Curier Județean

FOTO Elevii din Ighiu, vizită la Star Assembly, Sebeș: Au interacționat direct cu mediul de lucru într-o fabrică modernă din județul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Elevii din Ighiu, vizită la Star Assembly, Sebeș: Au interacționat direct cu mediul de lucru într-o fabrică modernă din județul Alba

Elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Ighiu, care fac parte din proiectul „Incluziunea pe piața forței de muncă a tinerilor din România”, au vizitat joi, 22 februarie a.c., una dintre unitățile de producție din Sebeș ale companiei Star Assembly, ce aparține grupului german Mercedes-Benz.

27 de elevi din clasele a VIII-a au avut astfel privilegiul să interacționeze direct cu mediul de lucru într-o fabrică modernă din județul Alba. A fost o experiență educativă captivantă, care i-a ajutat să înțeleagă cum valorile pe care le cultivăm pot da direcție și forță acțiunilor noastre, inclusiv la locul de muncă.

În prima parte a vizitei, specialiști din departamentul de Formare Profesională au prezentat istoricul, viziunea, valorile, rezultatele companiei dar și condițiile de practică și învățare pe care le asigură elevilor din învățământul profesional dual, oferindu-le celor de față o perspectivă realistă asupra cerințelor și așteptărilor pieței muncii.

Citește și: Prime de 1.000 de lei pentru tinerii care se angajează: Cerințele impuse de către statul român

În turul ghidat prin fabrică, elevii au avut oportunitatea să vadă cum funcționează liniile de asamblare și să observe procesele tehnologice implicate în realizarea celebrelor cutii de viteze fabricate la Sebeș. Interacțiunile cu angajații și activitățile demonstrative au reușit să capteze atenția tinerilor pe tot parcursul vizitei.

„Mi s-a părut interesantă partea de electromecanică, să vezi realizarea unei cutii de viteze Mercedes. (…) Mi-ar plăcea să lucrez aici deoarece tot timpul ești curat și fiecare pare să-și știe treaba lui” a spus Beniamin Chirilă la finalul vizitei. Și diriginta, Munthiu Melania, s-a declarat plăcut surprinsă de atmosfera de lucru din fabrică: „M-a impresionat cum muncitorii erau liniștiți și fiecare știa ce are de făcut. Nu am văzut stres, agitație, iar curățenia este exemplară. Muncitorul nu trebuie să ridice greutăți, totul este tehnologizat, o organizare perfectă.”

La finalul vizitei, a avut loc o sesiune de întrebări și răspunsuri, în care elevii au avut oportunitatea de a vorbi liber cu reprezentanții companiei.

Acțiunea, a doua de acest fel la compania Star Assembly, este parte din proiectul „Incluziunea pe piața forței de muncă a tinerilor din România”, implementat de Asociația Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, în parteneriat cu Fundația HEKS/EPER Elveția, Inspectoratul Județean Școlar Alba și Școlile Gimnaziale „Mihai Eminescu” din Ighiu, „Ioan de Hunedoara” din Sântimbru, „Axente Sever” din Aiud, respectiv Liceul Tehnologic din Sebeș, Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa”, Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” și Colegiul Tehnic „Apulum” din Alba Iulia.

Obiectivul proiectului este de a oferi consiliere și sprijin elevilor din clasa a VIII-a pentru a-și continua educația, în funcție de interesele și aptitudinile lor. În plus, pentru elevii de a XI-a profesională, se asigură mediere pe piața muncii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”

Bogdan Ilea

Publicat

în

La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 –  Averse […]

Citește mai mult