FOTO: Elevii din Alba câștigători la faza județeană a concursului național „Mesajul meu Antidrog” 2017, premiați în cadrul unei festivități

Joi, 15 iunie 2017,  în sala Mihai Viteazul din cadul Instituţiei Prefectului Alba, a avut loc festivitatea decernării premiilor Concursului naţional „Mesajul meu Antidrog” – ediţia a XIV- faza judeţeană, organizată de Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba,  Consiliul Judeţean Alba şi  Inspectoratul Şcolar al Judeţului Alba.

Aflat la cea de-a XIV-a ediţie, concursul naţional „Mesajul meu Antidrog”, implementat de Agenţia Naţională Antidrog prin Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba, are drept scop prevenirea consumului de droguri în mediul şcolar, prin implicarea elevilor în activităţi extraşcolare de petrecere a timpului liber. Secţiunile ediţiei a XIV-a au fost: eseu literar,  film de scurt metraj,  spot, sport şi arte vizuale. Totodată, este vizată şi implicarea în mai mare măsură a copiilor şi a tinerilor în activităţi preventive ca alternativă de viaţă sănătoasă la consumul de droguri.

ELIT

Premiile au fost acordate cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Alba şi au constat în ceasuri smartwatch, boxe portabile și mouse wireless.

Câştigătorii Concursului Naţional „MESAJUL MEU ANTIDROG”, ediţia a XIV-a,  faza             judeţeană cu  tema „Colorează-ţi viaţa altfel… fără droguri”:

Mihail David - 2020

■ Secţiunea film de scurt metraj:

Categoria de vârstă: liceu

Locul I :

– nume şi prenume: Bogdan Claudiu coordonatorul echipei, Nistor Andreas, Bogdan Sergiu şi Ştefănuţ Vicenţiu Daniel membrii ai echipei;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, clasa a IX-a C (coordonator echipă);

– Profesor coordonator: Hamorszki Andreea.

Locul II:

– nume şi prenume: Filimon Cătălin;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, clasa a XI-a C;

– Profesor coordonator: Humeniuc Ramona.

Locul III:

– nume şi prenume: Ciobota Sebastian;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, clasa a XI-a;

– Profesor coordonator: Mureşan Laura.

■ Secţiunea spot antidrog:  

Categoria de vârstă: liceu

Locul I :

– nume şi prenume: Oltean Emilia;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, clasa a XI-a;

– Profesor coordonator: Palcu Carmen.

 

■ Secţiunea eseu literar:

Categoria de vârstă: gimnaziu

Locul I:

– nume şi prenume: Durbacă Matei

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia, clasa a VI-a;

– Profesor coordonator: Turcu Iuliana.

Locul II:

– nume şi prenume: Crişan Ariana;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia, clasa a VII-a;

– Profesor coordonator: Turcu Iuliana.

Locul III:

– nume şi prenume: Crişan Carlos Piedro;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia, clasa a VIII-a;

– Profesor coordonator: Turcu Iuliana.

 

Categoria de vârstă: liceu

Locul I:

– nume şi prenume: Alexa Sorana Maria;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, clasa a XI-a A;

– Profesor coordonator: Costan Zamfira.

Locul II:

– nume şi prenume: Pop Larisa Ioana;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, clasa a X-a;

– Profesor coordonator: Pasca Adriana.

Locul III:

– nume şi prenume: Pascu Antonia-Elena;

– unitatea şcolară: Colegiul Economic „Dionisie Pop Marţian” Albaiulia, clasa a XII-a;

– Profesor coordonator: Ciocan Carmen.

 

■ Secţiunea arte vizuale: pictură

Categoria de vârstă: gimnaziu

Locul I:

– nume şi prenume: Bozdog Ana Roxana;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, clasa a VII-a;

– Profesor coordonator: Ţăran Ileana.

Locul II:

– nume şi prenume: Morar Ştefania;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia, clasa a VII-a;

– Profesor coordonator: Turcu Iuliana

Locul III:

– nume şi prenume: Radu Anda;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a VI-a;

– Profesor coordonator: Predescu Stela.

Categoria de vârstă: liceu

Locul I:

– nume şi prenume: Boca Valentin Traian;

– unitatea şcolară: Liceul Teoretic Teiuş, clasa a IX-a;

– Profesor coordonator: Suărăşan Mihaela.

Locul II:

– nume şi prenume: Medrea Mihaela Ramona;

– unitatea şcolară: Liceul Teoretic Teiuş, clasa a IX-a;

– Profesor coordonator : Suărăşan Mihaela.

Locul III:

– nume şi prenume: Comşa Maria Diana;

unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, clasa a X-a;

– Profesor coordonator: Pasca Adriana.

■ Secţiunea arte vizuale grafică:

 Categoria de vârstă: gimnaziu

Locul I:

nume şi prenume: Fuga Ana Maria;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” Alba Iulia, clasa a VII-a;

– Profesor coordonator: Turcu Iuliana.

Locul II:

– nume şi prenume: Predescu Darius;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a VI-a;

– Profesor coordonator: Predescu Stela.

Locul III:

– nume şi prenume: Rădac Darius;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, clasa a VI-a;

– Profesor coordonator: Ţăran Ileana.

Categoria de vârstă: liceu

Locul I:

– nume şi prenume: Băltuţă Ciprian;

– unitatea şcolară: Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa”, clasa a XI-a;

– Profesor coordonator: Ciobanu Adriana Gabriela

Locul II:

– nume şi prenume: Avram Crina;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, clasa a X-a;

– Profesor coordonator: Hamorszki Andreea.

Locul III:

– nume şi prenume: Kiss Bianca Dariana;

– unitatea şcolară: Colegiul Tehnic „ID Lăzărescu” Cugir, clasa a X-a A;

– Profesor coordonator: Muscalagiu Arabela.

■ Secţiunea arte vizuale: fotografie

Categoria de vârstă: gimnaziu

Locul I:

– nume şi prenume: Rusu Cristina;

– unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia, clasa a VII-a B;

– Profesor coordonator: Ţăran Ileana.

Categoria de vârstă: liceu

Locul I:

– nume şi prenume: Cristea Paul Ştefan;

– unitatea şcolară: Liceul Teoretic Teiuş, clasa a IX-a;

– Profesor coordonator: Suărăşan Mihaela.

Locul II:

– nume şi prenume: Alexa Sorana;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, clasa a XI-a;

– Profesor coordonator: Hamorszki Andreea.

Locul III:

– nume şi prenume: Tuluş Alexandra;

– unitatea şcolară: Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud, clasa a IX-a B;

– Profesor coordonator: Hamorszki Andreea.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...