Curier Județean

FOTO Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor

Vineri, 1 martie, copiii din cadrul Centrului cultural-catehetic al Parohiei Ortodoxe Române Aiud III, elevi ai clasei a III-a A de la Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, coordonați de doamna învățătoare Luminița Manole și de părintele paroh Nicolae Aloman, au marcat prima zi a primăverii printr-o vizită la Spitalul Municipal Aiud, unde au împărțit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor de pe secțiile Interne și Obstetrică-Ginecologie.

Pe parcursul ultimelor săptămâni, acasă sau la școală, în cadrul orelor de Arte vizuale și abilități practice, copilașii au realizat mărțișoare, folosind tehnica quiling. Chiar dacă, de-a lungul vremii, semnificația acestui simbol ancestral al înnoirii timpului s-a diluat, însemnătatea sa este evidențiată, an de an, înaintea sosirii primăverii, cei mici așteptând această perioadă cu nerăbdare.

Citește și: FOTO, VIDEO| Surpriză pentru doamnele și domnișoarele din trafic de 1 martie: Polițiștii albaiulieni au împărțit mărțisoare în prima zi de primăvară

”Acțiunea micilor școlari face parte din proiectul Urmarea lui Hristos – remediul suferinței și al bolii, inițiat de Parohia Ortodoxă Română Aiud III în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” și cu Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice „Acoperământul Maicii Domnului” Unirea în vederea participării la Concursul Național Catehetic Hristos – Cuvântul care vindecă (ediția a XVI-a).

Totodată, această activitate se înscrie în tematica „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și a Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”. În contextul unei societăți marcate de individualism și secularizare, Biserica acordă o atenție deosebită pastorației bolnavilor, prin intensificarea activității sale social-filantropice, prin implicarea activă a familiei și a societății în sprijinul persoanelor bolnave, aflate în suferință, precum și printr-o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși.

Cei mici au înțeles că atenția acordată celor în suferință este, pe de o parte, mângâiere atât pentru sufletul lor, cât și pentru sufletul celui aflat în nevoie, care apreciază orice gest frumos.

Mulțumim,pentru bucuria adusă în sufletele pacienților internați în Spitalul Municipal Aiud!”, au transmis reprezentanții spitalului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului

Ioana Oprean

Publicat

în

Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]

Citește mai mult

Curier Județean

„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă

Ioana Oprean

Publicat

în

„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Unirea” al Județului Alba a transmis, duminică, 28 iunie 2026, un avertisment pentru cei carecaută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă.  „Ai grijă în ce ape te scalzi! Zilele […]

Citește mai mult