FOTO Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor
Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor
Vineri, 1 martie, copiii din cadrul Centrului cultural-catehetic al Parohiei Ortodoxe Române Aiud III, elevi ai clasei a III-a A de la Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, coordonați de doamna învățătoare Luminița Manole și de părintele paroh Nicolae Aloman, au marcat prima zi a primăverii printr-o vizită la Spitalul Municipal Aiud, unde au împărțit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor de pe secțiile Interne și Obstetrică-Ginecologie.

Pe parcursul ultimelor săptămâni, acasă sau la școală, în cadrul orelor de Arte vizuale și abilități practice, copilașii au realizat mărțișoare, folosind tehnica quiling. Chiar dacă, de-a lungul vremii, semnificația acestui simbol ancestral al înnoirii timpului s-a diluat, însemnătatea sa este evidențiată, an de an, înaintea sosirii primăverii, cei mici așteptând această perioadă cu nerăbdare.
Citește și: FOTO, VIDEO| Surpriză pentru doamnele și domnișoarele din trafic de 1 martie: Polițiștii albaiulieni au împărțit mărțisoare în prima zi de primăvară
”Acțiunea micilor școlari face parte din proiectul Urmarea lui Hristos – remediul suferinței și al bolii, inițiat de Parohia Ortodoxă Română Aiud III în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” și cu Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice „Acoperământul Maicii Domnului” Unirea în vederea participării la Concursul Național Catehetic Hristos – Cuvântul care vindecă (ediția a XVI-a).

Totodată, această activitate se înscrie în tematica „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și a Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”. În contextul unei societăți marcate de individualism și secularizare, Biserica acordă o atenție deosebită pastorației bolnavilor, prin intensificarea activității sale social-filantropice, prin implicarea activă a familiei și a societății în sprijinul persoanelor bolnave, aflate în suferință, precum și printr-o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși.
Cei mici au înțeles că atenția acordată celor în suferință este, pe de o parte, mângâiere atât pentru sufletul lor, cât și pentru sufletul celui aflat în nevoie, care apreciază orice gest frumos.
Mulțumim,pentru bucuria adusă în sufletele pacienților internați în Spitalul Municipal Aiud!”, au transmis reprezentanții spitalului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]
VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir
Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]
Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei
Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei La recomandarea președintelui Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Alba, prefectul județului Alba, dl. Nicolae Albu, s-a încheiat în premieră la nivelul județului Alba un parteneriat între Direcția de Sănătate Publică Alba, Colegiul Farmaciștilor din România […]









