Curier Județean

FOTO Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor

Vineri, 1 martie, copiii din cadrul Centrului cultural-catehetic al Parohiei Ortodoxe Române Aiud III, elevi ai clasei a III-a A de la Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, coordonați de doamna învățătoare Luminița Manole și de părintele paroh Nicolae Aloman, au marcat prima zi a primăverii printr-o vizită la Spitalul Municipal Aiud, unde au împărțit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor de pe secțiile Interne și Obstetrică-Ginecologie.

Pe parcursul ultimelor săptămâni, acasă sau la școală, în cadrul orelor de Arte vizuale și abilități practice, copilașii au realizat mărțișoare, folosind tehnica quiling. Chiar dacă, de-a lungul vremii, semnificația acestui simbol ancestral al înnoirii timpului s-a diluat, însemnătatea sa este evidențiată, an de an, înaintea sosirii primăverii, cei mici așteptând această perioadă cu nerăbdare.

Citește și: FOTO, VIDEO| Surpriză pentru doamnele și domnișoarele din trafic de 1 martie: Polițiștii albaiulieni au împărțit mărțisoare în prima zi de primăvară

”Acțiunea micilor școlari face parte din proiectul Urmarea lui Hristos – remediul suferinței și al bolii, inițiat de Parohia Ortodoxă Română Aiud III în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” și cu Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice „Acoperământul Maicii Domnului” Unirea în vederea participării la Concursul Național Catehetic Hristos – Cuvântul care vindecă (ediția a XVI-a).

Totodată, această activitate se înscrie în tematica „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și a Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”. În contextul unei societăți marcate de individualism și secularizare, Biserica acordă o atenție deosebită pastorației bolnavilor, prin intensificarea activității sale social-filantropice, prin implicarea activă a familiei și a societății în sprijinul persoanelor bolnave, aflate în suferință, precum și printr-o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși.

Cei mici au înțeles că atenția acordată celor în suferință este, pe de o parte, mângâiere atât pentru sufletul lor, cât și pentru sufletul celui aflat în nevoie, care apreciază orice gest frumos.

Mulțumim,pentru bucuria adusă în sufletele pacienților internați în Spitalul Municipal Aiud!”, au transmis reprezentanții spitalului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice

Ioana Oprean

Publicat

în

Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității

Ioana Oprean

Publicat

în

Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26  iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]

Citește mai mult