FOTO Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor
Elevi ai Școlii Gimnaziale „Ovidiu Hulea”, vestitori ai primăverii la Spitalul Municipal Aiud: Au confecționat și dăruit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor
Vineri, 1 martie, copiii din cadrul Centrului cultural-catehetic al Parohiei Ortodoxe Române Aiud III, elevi ai clasei a III-a A de la Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud, coordonați de doamna învățătoare Luminița Manole și de părintele paroh Nicolae Aloman, au marcat prima zi a primăverii printr-o vizită la Spitalul Municipal Aiud, unde au împărțit mărțișoare cadrelor medicale și pacientelor de pe secțiile Interne și Obstetrică-Ginecologie.

Pe parcursul ultimelor săptămâni, acasă sau la școală, în cadrul orelor de Arte vizuale și abilități practice, copilașii au realizat mărțișoare, folosind tehnica quiling. Chiar dacă, de-a lungul vremii, semnificația acestui simbol ancestral al înnoirii timpului s-a diluat, însemnătatea sa este evidențiată, an de an, înaintea sosirii primăverii, cei mici așteptând această perioadă cu nerăbdare.
Citește și: FOTO, VIDEO| Surpriză pentru doamnele și domnișoarele din trafic de 1 martie: Polițiștii albaiulieni au împărțit mărțisoare în prima zi de primăvară
”Acțiunea micilor școlari face parte din proiectul Urmarea lui Hristos – remediul suferinței și al bolii, inițiat de Parohia Ortodoxă Română Aiud III în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” și cu Centrul rezidențial pentru persoane vârstnice „Acoperământul Maicii Domnului” Unirea în vederea participării la Concursul Național Catehetic Hristos – Cuvântul care vindecă (ediția a XVI-a).

Totodată, această activitate se înscrie în tematica „Anului omagial al pastorației și îngrijirii bolnavilor și a Anului comemorativ al tuturor Sfinților tămăduitori fără de arginți”. În contextul unei societăți marcate de individualism și secularizare, Biserica acordă o atenție deosebită pastorației bolnavilor, prin intensificarea activității sale social-filantropice, prin implicarea activă a familiei și a societății în sprijinul persoanelor bolnave, aflate în suferință, precum și printr-o dinamizare a activităților social-filantropice și culturale dedicate acestei categorii de credincioși.
Cei mici au înțeles că atenția acordată celor în suferință este, pe de o parte, mângâiere atât pentru sufletul lor, cât și pentru sufletul celui aflat în nevoie, care apreciază orice gest frumos.
Mulțumim,pentru bucuria adusă în sufletele pacienților internați în Spitalul Municipal Aiud!”, au transmis reprezentanții spitalului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs pe raza municipiului Alba […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]









