Sport

FOTO: După 4 luni de pauză ACS Karate Forever Alba Iulia a susținut o inedită competiție de karate online

Dan HENEGAR

Publicat

în

Clubul ACS Karate Forever Alba Iulia a reușit să organizeze primul turneu de karate online, punându-se punct astfel pauzei de 4 luni cauzată de pandemia de coronavirus.

Competiția de nivel internațional a avut la start 178 de sportivi din România, Olanda, Germania și Polonia, desfășurându-se în conformitate cu regulamentul Federației de Karate Nippon Budo-IMAF România, pe categorii de vârstă și grade. Reprezentanții clubului albaiulian, respectiv shihan Simion Băluță (7 Dan) și sensei Alina Băluță (3 Dan), au reușit astfel să depășească momentele critice din ultima perioadă în care activitatea sportivă a fost blocată, fără întreceri și cu antrenamente derulate numai în mediul virtual.

Din Alba au participat cluburi precum CSC Bistra (cele mai bune rezultate), ACS Karate Forever Alba Iulia, Gemina DBP Alba Iulia și Enso Dojo Alba Iulia. Clasamentul pe cluburi a fost următorul: *locul întâi – Clubul Sportiv Comunal Bistra (antrenor Viviana Pripon 6 Dan); *locul al doilea – CS Petrom & Petrofac Karate Oltenia (antrenor Simion Băluță 7 Dan); *locul al treilea – CS Mihai Dan Do Călan (antrenor Mihai Mecan 3 Dan). De asemenea au fost acordate titluri individuale pentru cel mai bun sportiv la kata, feminin și masculin, după cum urmează: Amalia Românaș – Grand Champion și Cătălin Pripon – Grand Champion (ambii CSC Bistra, clubul din Apuseni dominând întrecerea), respectiv Edina Gorbe (CS Okinawa Satu Mare) – titlul de popularitate.

“Ținând cont că singurul concurs din 2020 s-a derulat în martie, Cupa Scorpion, la Slatina, acest mod de reluare a activității a fost extrem de bine primit de toți participanții”, a transmis ing Ioan-Simion Băluță (7 Dan), primvicepreședintele FKNB-IMAF. Acesta este și președintele Comisiei de Arbitraj, organizând în acest an două stagii de pregătire în acest sens, primul în luna februarie (la Alba Iulia), iar al doilea la finele lunii.

Karateka de la Karate Forever Alba Iulia au în agendă un stagiu de pregătire la Eforie Sud, timp de o săptămână, 24-30 iulie, în vederea celui mai important concurs al acestui an: Campionatul Național susținut de Federația Română de Arte Marțiale Timișoara (una recunoscută), programat în 26 septembrie. De asemenea, Simion Băluță a fost invitat la începutul lunii octombrie la Congresul IMAF din Polonia, eveniment de marcă în cadrul căruia va susține un curs de arbitraj, lucru care vorbește de la sine despre consacrarea obținută la nivel european de către albaiulianul pasionat de karate.

[nggallery id=7965]


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult

Sport

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba

Dan HENEGAR

Publicat

în

Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]

Citește mai mult

Sport

FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]

Citește mai mult