FOTO| Două străzi ale orașului Cugir au intrat în modernizare: Se lucrează la îndepărtarea infrastructurii vechi
FOTO| Două străzi ale orașului Cugir au intrat în modernizare: Se lucrează la îndepărtarea infrastructurii vechi
Modernizarea străzilor Ion Creangă și Ioan Budai Deleanu au fost demarate în orașul Cugir. La momentul actual se lucrează pentru îndepărtarea infrastructurii vechi, urmând a fi turnat asfalt.
Alături de alte 11 străzi, cele două fac parte din rețeaua de transport public de călători care va fi modernizată în baza celui mai complex proiect al orașului Cugir, derulat cu fonduri europene-„Reducerea emisiilor de carbon în orașul Cugir bazată pe Planul de Mobilitate Urbană Durabilă”.
În momentul de față, se lucrează la îndepărtarea vechii infrastructuri stradale în locul căreia va fi turnat asfalt, vor fi amenajate trotuare, piste pentru biciclete și spații verzi. Tot prin proiect, vor fi amenajate stații de autobuz dotate cu sisteme e-ticketing, de afișaj a timpilor de așteptare şi de deplasare a autobuzelor.
Lucrări similare vor avea loc la nivelul tuturor străzilor pe care circulă autobuzele, și anume:Victoriei, Stadionului, Tineretului, Griviței, Rozelor, Alexandru Sahia, Nicolae Bălcescu, Râul Mic, Mihai Viteazul, 1 Decembrie 1918 din Cugir și strada Principală din Vinerea. Conform proiectului, termenul de finalizare a investiției este stabilit pentru anul 2023.
Potrivit primarului, Adrian Teban, fiind vorba despre 13 străzi, a fost stabilit un grafic de execuție astfel încât să nu fie create blocaje și să existe întodeauna rute alternative. Lucrările au început cu I.B. Deleanu și I. Creangă, vor continua în curând cu străzile M. Viteazu și R. Mic, urmând ca ordinea executării să fie evaluată constant pentru asigurarea traficului rurtier și pietonal.
“Știm că în ultimii ani v-am spus de nenumărate ori despre acest proiect și despre schimbările majore pe care le va aduce asupra infrastructurii stradale şi de trasport public de călători. Faptul că am reușit să traversăm toate etapele- realizarea de documentații, depunerea de proiect, evaluări ale autorității finanțatoare, contractări și achiziții de servicii și lucrări- este o reușită pentru localitatea noastră, cu atât mai mult cu cât vorbim despre un proiect cu o valoare de 57.200.000 lei, de două ori bugetul de venituri proprii al orașului Cugir.” a declarat Adrian Teban
În baza proiectului, pe lângă modernizarea infrastructurii stradale, vor fi achiziţionate autobuze hibrid şi staţii cu sisteme e-ticketing, de afișaj a timpilor de așteptare şi de deplasare a autobuzelor. Totodată, vor fi implementate seisteme de management al traficului, inclusiv prin monitorizarea video al acestuia. Pentru încurajarea deplasărilor cu bicicletă, vor fi achiziţionate 70 de biciclete pe care cetăţenii le pot utiliza cu titlu gratuit.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună
Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii. Individul […]
ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă
ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]
26 iunie 2026 | Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului
Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului Ziua Drapelului va fi sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia, cu începere de la ora 10.00, potrivit unui comunicat de presă trimis miercuri, de Instituția Prefectului Alba. Programul activităţilor: 09.45 – […]








