FOTO | Două stații de încărcare GRATUITE pentru mașini electrice, la Sântimbru și parc fotovoltaic propriu: Finanțare europeană de peste 89.000 euro pentru amplasarea altor stații în fiecare sat din comună
Două stații de încărcare GRATUITE pentru mașini electrice, la Sântimbru și parc fotovoltaic propriu: Finanțare europeană de peste 89.000 euro pentru amplasarea altor stații în fiecare sat din comună
În fiecare sat din comuna Sântimbru urmează să fie amplasate stații de încărcare pentru mașini electrice, printr-o finanțare europeană de peste 89.000 de euro. Două astfel de stații de încărcare gratuite funcționează în satul Sântimbru.
Citește și: Transport GRATUIT pentru pensionarii din comuna Sântimbru pe mai multe rute ale companiei de transport local STP Alba, din județ: Noi localități s-au alăturat Asociației AIDA-TL
Tot printr-o finanțare europeană, administrația locală construiește un parc fotovoltaic propriu care va asigura independența energetică a Primăriei comunei, banii economisiți urmând să fie astfel folosiți pentru alte investiții.
”De mai bine de un an, la Sântimbru funcționează două STAȚII DE ÎNCĂRCARE pentru mașini electrice – GRATUITĂ – aflate în curtea Administrației Publice Locale. Una este cu încărcare rapidă și una cu încărcare lentă.
Citește și: FOTO | Digurile de apărare împotriva INUNDAȚIILOR de la Sântimbru: Cea mai complexă acțiune de construire din județul Alba, în urma catastrofei naturale din 1998, care a afectat comuna
Prin accesarea unei noi Finanțări Europene de peste 89.000 euro, în curând vom începe amplasarea de STAȚII DE ÎNCĂRCARE pentru mașini electrice – ÎN FIECARE SAT al comunei Sântimbru.
De asemenea, tot prin accesarea unei finanțări europeane, sediul Primăriei Comunei Santimbru își crește gradul de independență energetică prin CONSTRUCȚIA PARCULUI FOTOVOLTAIC PROPRIU – iar în vremurile de acum când facturile de curent și căldură merg în direcția în care merg, banii pe care Primăria îi va economisi vor ajunge spre alte cheltuieli și investiții pentru comuna noastră.
Noi vom continua să căutăm să înțelegem cât mai bine atât problemele actuale cât și tendințele globale – și în acest fel să ne putem adapta și să mergem înainte, să ținem pasul cu viitorul”, a anunțat Iancu Popa, primarul comunei Sântimbru.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
FOTO | Stadionul din Tiur prinde contur: Care este stadiul lucrărilor și când va fi finalizat. Ce spune primarul Gheorghe Rotar
Stadionul din Tiur prinde contur: Care este stadiul lucrărilor și când va fi finalizat. Ce spune primarul Gheorghe Rotar Stadionul din Tiur prinde contur odată cu avansarea lucrărilor. În prezent este amenajat gardul și a fost construită pista pentru instalarea băncilor de rezervă. Primarul Gheorghe Roatr spune că va fi finalizat complet la începutul toamnei […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie