FOTO / Două handbaliste de 13 ani, de la CSO Cugir, au semnat un contract cu Centrul Național de Excelență de la Brașov
Două handbaliste de la CSO Cugir, în vârstă de 13 ani au semnat un contract cu Centrul Național de Excelență de la Brașov. Miclea Fleșeriu Denisa și Tomoșoiu Luiza, care au jucat până de curând în echipa de Junioare III a clubului cugirean au intrat de la 1 august sub tutela Federației Române de Handbal, beneficiind de instruire școlară și handbalistică în cadrul centrului brașovean până la împlinirea vârstei de 18 ani.
Cele două tinere sportive și-au început deja pregătirea în Tabăra Națională de Handbal organizată la Râmnicul Vâlcea până în 11 august, urmând ca de la 1 septembrie să își continue activitatea la Centrul Național de Excelență din Brasov.
Denisa si Luiza au fost antrenate încă din clasa a II-a de către prof. Micu Petru care ne-a declarat că “fetele au crescut valoric în timp, datorită calităților lor și a disciplinei impuse de antrenamentele regulate. În scurt timp au ajuns să promoveze la grupe cu doi ani mai mari decât vârsta lor, la echipele de Junioare IV și III ale CSO. Sunt sportive cu potențial, iar șansa lor este să ajungă handbaliste de performanță” ne-a declarat antrenorul sportivelor. Cugirencele au deja la activ două campionate naționale, contexte în care au fost remarcate de către reprezentanții federației.
Provocându-l la o scurtă descriere a fetelor, prof. Micu Petru ne-a spus că: “Denisa este o jucătoare cu o înălțime de 1.70 m, ambițioasă, dornică de afirmare și cu un mare avantaj conferit de faptul că este o handbalistă de mână stângă. Luiza este o jucătoare inter-stânga, cu calități fizice și tehnice foarte bune, având o înălțime de 1.80 m. Mă bucur pentru ambele fete că au șansa să performeze, mai ales că, din nefericire, aici, la Cugir, activitatea lor sportivă s-a încheiat anul acesta din lipsa unei săli omologate pentru categoria de Junioare II”.
Reușita celor două fete dovedește faptul că handbalul feminin cugirean se ridică la nivelul sportiv al cluburilor cu trecut handbalistic din țară, deși se află la început, prima echipă din istoria Cugirului fiind înființată în urmă cu șapte ani. Rețeta e simplă, spune antrenorul Micu Petru, care crede că “performanța se obține prin MUNCĂ, IMPLICARE și RESPONSABILITATE.” Din spusele lui, mai este nevoie și de susținere, de care handbalul cugirean a beneficiat din partea conducerii primăriei și a CSO Cugir, susținere pe care se bazează și în continuare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor
ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială: Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]
Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal
Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal Un șofer din Harghita a fost oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba. Bărbatul conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară […]
Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat
Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat Un cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, a fost reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat. […]









