FOTO| Dotări noi la secția de Radiologie a Spitalului Orășenesc Cugir: Noul aparat Roentgen Digital, Scopie și Grafie, în valoare de peste 1.000.000 de lei
Cugirenii care au nevoie de radiologii, beneficiază de acum înainte de cele mai performante investigații la Spitalul Orășenesc Cugir. Săptămâna aceasta a fost autorizată punerea în funcțiune a noului aparat Roentgen Digital, Scopie și Grafie, marca Apollo DRF.
Potrivit primarului Adrian Teban, acest aparat reprezintă o nouă reuşită a demersurilor de modernizarea a Laboratorului de radiologie și imagistică medicală din cadrul Spitalului Orăşenesc Cugir.
„Achiziționarea și punerea în funcțiune a acestui aparat, se înscriu în șirul de acțiuni de diversificare a serviciilor furnizate pacienților prin intermediul Laboratorului de radiologie și imagistică medicală din cadrul Spitalului Orășenesc Cugir.
Dacă până în 2015, singurul aparat deținut în cadrul laboratorului era aparatul de radiologie vechi, începând cu anul 2016 s-au demarat investiții importante în acest domeniu, achizitionandu-se un aparat de ecografie 3 D de ultimă generație, un aparat CT fabricat în 2016 şi aparatul digital de radiologie cu două posture –scopie și grafie. Investiţiile vor continua în cursul anului 2021 cu achiziţionarea unui aparat RMN ultraperformant, pentru care administraţia locală a obținut finanțare din fonduri europene nerambursabile.”
Putem spune că de acum pacienții spitalului beneficiază de cele mai performante investigații radiologice, acurateţea imaginilor permiţând o precizie fără precedent în stabilirea diagnosticului.
Aparatul poate radiografia concomitent mai multe părţi ale corpului, fiind capabil ca dintr-o singură expunere să „descompună” imaginile care îi sunt necesare medicului sau medicilor de diferite specialităţi (de pildă, din aceeaşi radiografie se pot edifica şi pneumologul, şi ortopedul).
Aceasta investiție este extrem de importantă pentru pacienți, întrucât, pe de o parte investigațiile radiologice
sunt indispensabile oricărui spital, iar pe de altă parte, în contextul actual al epidemiei de Covid protocolul de terapie prevede în mod obligatoriu ca fiecărui pacient suspect de infectare cu acest virus să i se facă cel putin o radiografie.
Investiția, în valoare de 1.099.999,11 a fost demarată la sfârșitul anului 2019, însă s-a finalizat acum datorită procedurilor de obținere autorizațiilor necesare dării în exploatare a noului aparat şi a procesului de punere în funcțiune a acestuia.
Din spusele Managerului, Florin Arion, procesul a fost unul laborios şi a implicat casarea aparatului vechi și eliberarea spațiului unde acesta urma să fie instalat, stabilirea unor circuite funcționale care să poată fi avizate de CNCAN, placarea pereților cu plăci de plumb care să protejeze împotriva radiațiilor, înlocuirea tâmplăriei PVC, montarea de uși placate cu plumb, precum și alte lucrări de consolidare și finisare, care au fost suportate din bugetul spitalului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]









