FOTO. ”Dor de Eminescu în Apuseni” – manifestare culturală desfășurată la Câmpeni în cinstea ”Luceafărului poeziei românești”
Cu ocazia împlinirii a 168 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu, la Biblioteca Orășenească ,,Avram Iancu” Câmpeni s-a desfășurat marți, 16 ianuarie, cea de-a șasea ediție a manifestării cultural – educative ,,Dor de Eminescu în Apuseni”, organizată de instituția-gazdă în parteneriat cu Colegiul Național ,,Avram Iancu” Câmpeni, Asociațiunea ASTRA – Despărţământul ,,Iosif Șterca Șuluțiu” Abrud – Câmpeni, Societatea Cultural – Patriotică ,,Avram Iancu” și Primăria Câmpeni – reprezentată prin viceprimarul Vera Dorina Cristescu.
În cadrul acestui eveniment, mai mulți elevi talentați de la Colegiul Național ,,Avram Iancu” Câmpeni, însoțiți și pregătiți de profesorii catedrei de limba română, au prezentat poezii ale marelui poet sau dedicate acestuia, cântece și chiar creații proprii închinate ,,Luceafărului poeziei românești”.
Citește și: Mihai Eminescu, date biografice: Viaţa şi opera poetului naţional
Totodată, despre însemnătatea acestui moment și marele Eminescu au vorbit Ioan Viorel Sicoe – președintele filialei locale a Societății Cultural – Patriotice ,,Avram Iancu” și doamna Maria Ana Motora – preşedintele Despărţământului ,,Iosif Șterca Șuluțiu” Abrud – Câmpeni, cea care a precizat printre altele: ”Cu sau fără voia noastră, el va rămâne Domnul poeziei românești, omul deplin al culturii române, Luceafărul urmând a mai răsări pe bolta cerească până când, în bunul simț, în modestia dar și genialitatea lui, acest popor va mai sufla printr-o țeavă de crin pe boltă un alt Luceafăr, dar prin unicitatea lui, prin strălucirea nepereche, Luceafărul Eminescu va rămâne veșnic. Pe Eminescu îl descoperi la vârsta copilăriei, îl iubești la tinerețe și îl înțelegi la maturitate.”
Ulterior, la finalul manifestării, economistul Daniela Nicula, responsabilul Bibliotecii Orășenești ,,Avram Iancu” din ,,Capitala Țării Moților”, a adăugat pentru ziarul Unirea următoarele: ,,Aceasta a fost prima activitate culturală dintre cele pe care le vom organiza în 2018 – anul Centenarului Marii Uniri, aceasta fiind pusă sub semnul patriotismului demonstrat de Eminescu, iar versurile pe care le-am ales drept generic sintetizează dragostea profundă a poetului pentru patrie:
Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
Țara mea de glorii, țara mea de dor?
Elevii au primit ecusoane cu poetul îndrăgit din partea bibliotecii noastre și diplome de merit din partea Asociațiunii ASTRA și a domnului primar Ioan Călin Andreș.” a menționat în încheiere responsabilul bibliotecii din Câmpeni.
Ovidiu CULDA
Sursă foto: Facebook
[nggallery id=5113]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]









