FOTO: Cugireanul Andrei Sovereşean, cel mai bun atlet de semimaraton din judeţ
Cugireanul, Andrei Sovereşan a primit diploma de cel mai bun atlet de semimaraton din judet, la prima ediţie a concursului „Alba Iulia City Race”, din 15 martie. Tânărul atlet a intrat în cursa de semimaraton alături de aproape 300 de iubitori de mişcare, printre care s-au numărat atât atleţi profesionişti, antrenaţi pentru astfel de competiţii, dar şi amatori.
Cugireanul nostru s-a clasat pe locul 5 la categoria sa de vârstă, masculin sub 22 de ani, iar la general a ocupat poziţia 34 în clasament. Un loc mai mult decât onorabil dacă ţinem cont că în concurs a intrat o întreagă elită a atletismului autohton şi nu numai: Marius Ionescu (loc 13 campionatele mondiale), Ionuţ Zincă (medaliat cu bronz al Campionatele Mondiale şi Europene de Alergare Montană), Gheorghiţă Vitalie, multiplu medaliat al Republicii Moldova, Bogya Tamas (medaliat atât în probele atletice cât şi în cele de orientare).
Sovereşan Andrei a parcurs cei 21 de Km într-un timp de 1:39:17,3 la o diferenţă de aperoape 23 de minute de primul clasat, la general (Vitalie Gheorgiţă- 1:16:40,00) şi la o diferenţă de aproape 22 de minute de locul 1 la categoria sa de vârstă, masculin sub 22 de ani, Leanca Andrei (1:17:18,0).
“Un loc foarte bun dupa părerea mea din cauza faptului că au fost 30 de alergători favoriti, care au avut un start preferential” ne-a declarat tânărul atlet cugirean, a cărui prestaţie a fost apreciată şi care a primit din partea organizatorilor diploma de cel mai bun atlet de semimaraton din judet.
“Am fost onorat să urc pe aceeasi treaptă a podiumului cu cea mai bună atletă a judetului Alba, Ana Rodean” ne-a mărturisit tânărul cugirean Sovereşan Andrei, care în prezent aleargă pentru Asociatia Runsilvania.
Alba Iulia City Race” s-a aflat la prima ediţie şi a fost organizată de Consiliul Judetean Alba, Primaria Alba Iulia si Asociatia nonprofit – Sport La Orice Vârstă. Evenimentul a combinat alergarea pe şosea cu alergarea pe teren variat, bucurându-se de un real succes. S-a reunit la Alba Iulia elita atletismului autohton, multipla medaliată olimpică şi mondiale la scrimă, Ana Maria Brânză, fiind imaginea competiţiei “Alba Iulia City Race”.
Constantin PREDESCU
[nggallery id=1310]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie
CSM Unirea Alba Iulia are certificare pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027 | Se așteaptă decizia TAS, după 15 iulie Gruparea din Cetatea Marii Uniri a primit de la FRF certificarea pentru participarea în Liga 2, ediția 2026/2027, chiar dacă nu a promovat pe teren în eșalonul superior. Este un lucru firesc, conform regulamentelor […]
Cu cine vor juca echipele fotbaliștilor din Alba în prima etapă a Superligii 2026-2027 La hotelul Marriott din București a avut loc în după amiaza zilei de vineri, 26 iunie 2026, tragerea la sorți a programului Superligii de fotbal, ediția 2026-2027. Tragerea la sorți a fost efectuată de fostul jucător Ciprian Deac, actualmente vicepreședinte al […]
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]








