FOTO: CSU Alba Iulia – Unirea Alba Iulia 0-4 (0-1), la juniori A1 | Revanșă și finala cu Industria pe „Cetate”!
Unirea Alba Iulia a spulberat CS Universitatea Alba Iulia ]n derby-ul penultimei runde a juniorilor A1. O victorie cu 4-0 (1-0), într-un joc considerat în deplasare, la Oarda de Jos, a „alb-negrilor” ce și-au luat revanșa după usturătorul 2-6 înregistrat împotriva studenților în urmă cu 6 săptămâni.
De remarcat reușita lui Călin Dănilă (fotbalist în vârstă de 15 ani și 5 luni), singurul jucător născut în 2006 prezent în cele două distribuții de start, acesta (foto, dreapta) fiind fiul lui Bela Dănilă, atacantul Performanței Ighiu
Formația lui Robert Sicoe are astfel șansa să se bată pentru adjudecarea titlului județean la această categorie, marți, 24 mai, pe „Cetate”, cu Industria Galda de Jos, liderul ce are două puncte mai mult.
A fost o diferență uriașă între cele două dispute. Dacă în aprilie uniriștii au capotat din pricina gafelor portaruliui N. Itu, de data aceasta a fost o cu totul altă prestație. Unirea Alba Iulia a dominat copios, de o manieră categorică, adversarul neavând vreo ocazie clară,
M. Dăscălescu jr a deschis scorul rapid, în minutul 2, după un șut din întoarcere, pentru ca până la pauză Sebaș (27) să lovească transversala.
*CSU, dublă lovitură primită în minutul 67
Jocul a continuat pe aceleași coordonate și la reluare, cu o uriașă situație ratată de Banienschi (57), iar CSU s-a prăbușit defintiv în minutul 67, când a încasat o dublă lovitură. Căpitanul C. Năcreală a primit roșu direct pentru fault în postura de ultim apărător la M. Dăscălescu jr. La lovitura liberă executată de C. Dănilă s-a făcut 2-0, după gafa lui Negrușa. O altă eroare a goalkeeperului CSU a fost speculată de Jurj (76, reluare din apropiere, la o respingere greșită la șutul lui Sebaș), pentru ca Harangozo (85) să stabilească rezultatul finat: 0-4, just și firesc după derularea ostilităților. Junii uniriști s-au bucurat și de o mini-galerie formată de o parte dintre echipierii divizionarei terțe și, un ultim cuvânt, despre calitatea extrem de modestă a suprafeței de joc.
Formații: Căt. Negrușa – Măhăra, An. Moldovan, P. Crișan, S. Muntean – D. Olălău, Gilyen, Cos. Năcreală, Mihăilă, Marinică, Fățan; rezerve C. Itu, Molnar, I. Lupșan. Antrenor Alexandru Kalanyos.
Unirea: N. Itu – Jurj, Oneț, Pascu, C. Dănilă – An. Moldovan, Harangozo, Sebaș, Banienschi – Căldăraru, M. Dăscălescu jr; rezerve Capătă, M. Cristea. Antrenor Robert Sicoe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Mâine, ora 17.30, CSM Unirea Alba Iulia – CSC Șelimbăr, în Cupa României | „Alb-negrii”, la trântă cu divizionara secundă, pe „Cetate”
Mâine, ora 17.30, CSM Unirea Alba Iulia – CSC Șelimbăr, în Cupa României | „Alb-negrii”, la trântă cu divizionara secundă, pe „Cetate” CSM Unirea Alba Iulia are parte de un duel de foc miercuri, de la ora 17.30, pe „Cetate”, cu divizionara secundă CSC Șelimbăr, „alb-negrii” propunându-și în acest sezon să acceadă în grupele Cupei […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
Când urăm ”La mulți Ani de Sfânta Maria”, pe 15 august sau pe 8 septembrie?
-
Sportacum 4 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Actualitateacum 24 de ore
13 august: Ziua internaţională a stângacilor. Un fascinant aspect al diversităţii umane
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată
-
Opinii - Comentariiacum 38 de secunde
14 august 1916, România intră în Primul Război Mondial de partea Antantei. Proclamațiile regelui Ferdinand către soldații români