Sport

FOTO: CSU Alba Iulia – Sepsi Sf. Gheorghe 91-61 *Victorie în „finala mică” şi ploaie de jucării pentru „Riţa Gărgăriţa”

Dan HENEGAR

Publicat

în

CSU  Alba Iulia - Sepsi 34 CSU Alba Iulia a depăşit facil pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 91-61 (28-14, 19-20, 21-15, 23-12), în primul meci din „finala mică” a Ligii Naţionale de baschet feminin şi se îndreaptă spre prima distincţie internă din istoria clubului. Pentru aceasta ar trebui să învingă şi marţi, 29 aprilie, la Sf. Gheorghe, bronzul însemnând o minimă consolare după o stagiune cu obiective măreţe, Cupa şi campionatul. „Sunt mulţumit că am câştigat, am profitat de problemele de efectiv ale oponentelor şi ne-am impus clar. Aveam nevoie de victorie, întrucât după semifinale cu Târgovişte a existat multă frustrare, atât la jucătoare, cât şi în staff-ul tehnic. Vrem să tranşăm soarta medaliilor în două meciuri. Acțiunea caritabilă a fost fantastică, m-a bucurat mult. Cred că lumea trebuie să fie mult mai bună cu copiii și am văzut acest lucru aici, oameni cărora le-a făcut plăcere să facă o bucurie unor copii „, a afirmat antrenorul Miroslav Popov.

Mă bucur că acţiunea a fost o reuşită, că spectatorii au înţeles mesajul nostru şi am reuşit să aducem un zâmbet acestor copii. Cu siguranţă vom continua cu asemenea iniţiative„, a declarat Bogdan Duma, preşedintele CSU Alba Iulia.

[nggallery id=1573]

*Jucării, cadouri şi bani pentru copiii de la „Riţa Gărgăriţa”

Importând un model american, oficialii CSU au folosit în scopuri caritabile acest joc început cu un moment de reculegere în memoria suporterului Mihai Stoia.

Cei aproximativ 300 de fani prezenţi la meci au aruncat înaintea startului întâlnirii cu sute de jucării de pluş, care au fost donate copiilor de la „Riţa Gărgăriţa”. Cei 21 de micuţi au fost prezenţi în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, pentru a susţine echipa locală, înarmaţi cu steguleţe alb-albastre confecţionate de ei înşişi.

În plus, galeria „Gruppo Arnsberg” a strâns într-o cutie şi bani de la spectatori, iar conducerea CSU a oferit la finalul întâlnirii cadouri copiilor defavorizaţi de soartă. Felicitări tuturor pentru gest şi implicare.

Fără principala piesă de bază, americanca Prahalis, vizitatoarele nu au contat prea mult în dispută, condusă de la un cap la celalalt de albaiulience. Acestea au avut un avantaj substanţial la pauza mare (47-34) şi s-au impus fără nicio emoţie, diferenţa crescând treptat, chiar şi la 30 de puncte spre finalul întâlnirii (87-57).

Marcatoare: Chastity Reed – 23, Sasa Cadjo – 20 de puncte, Breanna Salley – 16, Marina Mandic – 8, AnneMarie Părău – 7, Larisa Toma – 6, Tiffany Brown – 6, Alexandra Uiuiu – 3, Ildiko Nagy – 2, Chadijah Whittington – ,

[nggallery id=1567]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3

Ioana Oprean

Publicat

în

Care este formula de echipă cu care Viitorul Sântimbru abordează „finala” pentru Liga 3 Viitorul Sântimbru este foarte aproape de cea mai mare performanță din istoria clubului, după victoria cu 3-1 obținută în turul barajului de promovare în Liga 3 împotriva formației Academica Transilvania Târgu Mureș. Returul, o adevărată finală, este programat sâmbătă, 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării

Ioana Oprean

Publicat

în

27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]

Citește mai mult

Sport

Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști

Dan HENEGAR

Publicat

în

Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]

Citește mai mult