FOTO: CSU Alba Iulia – Sepsi Sf. Gheorghe 91-61 *Victorie în „finala mică” şi ploaie de jucării pentru „Riţa Gărgăriţa”
CSU Alba Iulia a depăşit facil pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 91-61 (28-14, 19-20, 21-15, 23-12), în primul meci din „finala mică” a Ligii Naţionale de baschet feminin şi se îndreaptă spre prima distincţie internă din istoria clubului. Pentru aceasta ar trebui să învingă şi marţi, 29 aprilie, la Sf. Gheorghe, bronzul însemnând o minimă consolare după o stagiune cu obiective măreţe, Cupa şi campionatul. „Sunt mulţumit că am câştigat, am profitat de problemele de efectiv ale oponentelor şi ne-am impus clar. Aveam nevoie de victorie, întrucât după semifinale cu Târgovişte a existat multă frustrare, atât la jucătoare, cât şi în staff-ul tehnic. Vrem să tranşăm soarta medaliilor în două meciuri. Acțiunea caritabilă a fost fantastică, m-a bucurat mult. Cred că lumea trebuie să fie mult mai bună cu copiii și am văzut acest lucru aici, oameni cărora le-a făcut plăcere să facă o bucurie unor copii „, a afirmat antrenorul Miroslav Popov.
„Mă bucur că acţiunea a fost o reuşită, că spectatorii au înţeles mesajul nostru şi am reuşit să aducem un zâmbet acestor copii. Cu siguranţă vom continua cu asemenea iniţiative„, a declarat Bogdan Duma, preşedintele CSU Alba Iulia.
[nggallery id=1573]
*Jucării, cadouri şi bani pentru copiii de la „Riţa Gărgăriţa”
Importând un model american, oficialii CSU au folosit în scopuri caritabile acest joc început cu un moment de reculegere în memoria suporterului Mihai Stoia.
Cei aproximativ 300 de fani prezenţi la meci au aruncat înaintea startului întâlnirii cu sute de jucării de pluş, care au fost donate copiilor de la „Riţa Gărgăriţa”. Cei 21 de micuţi au fost prezenţi în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, pentru a susţine echipa locală, înarmaţi cu steguleţe alb-albastre confecţionate de ei înşişi.
În plus, galeria „Gruppo Arnsberg” a strâns într-o cutie şi bani de la spectatori, iar conducerea CSU a oferit la finalul întâlnirii cadouri copiilor defavorizaţi de soartă. Felicitări tuturor pentru gest şi implicare.
Fără principala piesă de bază, americanca Prahalis, vizitatoarele nu au contat prea mult în dispută, condusă de la un cap la celalalt de albaiulience. Acestea au avut un avantaj substanţial la pauza mare (47-34) şi s-au impus fără nicio emoţie, diferenţa crescând treptat, chiar şi la 30 de puncte spre finalul întâlnirii (87-57).
Marcatoare: Chastity Reed – 23, Sasa Cadjo – 20 de puncte, Breanna Salley – 16, Marina Mandic – 8, AnneMarie Părău – 7, Larisa Toma – 6, Tiffany Brown – 6, Alexandra Uiuiu – 3, Ildiko Nagy – 2, Chadijah Whittington – ,
[nggallery id=1567]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]








