FOTO, CSU Alba Iulia – Sepsi Sf. Gheorghe 57-93 | Trupa din Cetatea Marii Uniri termină stagiunea pe penultima poziție
În Sala Universității “1 Decembrie 1918” s-a disputat partida dintre CSU Alba Iulia și Sepsi Sf. Gheorghe, al
doilea joc direct din play off, ultima reprezentație internă pentru trupa condusă de spaniolul Manuel Rodriguez, și el la ultimul meci pe banca tehnică a „alb-albastrelor”. Campioana en-titre a României s-a impus și în acest duel, scor 93-57 (20-15, 18-10, 26-19, 29-13), iar CSU Alba Iulia își încheie oficial sezonul, pe poziția a 8-a!
Partida a fost mult mai echilibrată în comparație cu duelul de săptămâna trecută, din Covasna, în special în primele 3 sferturi, iar CSU Alba Iulia a rezistat destul de bine în fața cele mai bune echipe din România! Primul sfert s-a jucat sub semnul echilibrului, iar după primele 10 minute, Sepsi conducea cu 20-15. Echipa din Covasna a accelerat puțin ritmul în al 2-a pătrime, iar la pauză conducea cu 38-25, o diferență rezonabilă, având în vedere configurația loturilor celor două combatante, care în urmă cu două sezoane jucau finala pentru campionat!
Lucrurile au decurs la fel și după pauza mare, cu Sepsi la conducere, însă CSU Alba Iulia a reușit să ofere o replică destul de puternică. Înainte de ultima pătrime, formația din Sfântu Gheorghe avea un avans de 20 de puncte, scor 64-44! CSU Alba Iulia a cedat inițiativa în ultimele 10 minute, nu a reușit să își păstreze cadența, iar în cele din urmă Sepsi Sfântul Gheorghe s-a impus cu scorul de 93-57.
În tur, Sepsi, aflată în cursa spre al treilea titlu consecutiv, a câștigat net, 96-44 (în al doilea “parțial” oaspetele au marcat numai două puncte!).
*A plecat, oficial, și Morrissette…
A fost o cădere amară de cortină pentru studentele din Cetatea Marii Uniri, ce în 2018 au dezamăgit în permanență, având probleme interne și un sezon agitat. După ce înaintea Final 8 al Cupei României a plecat Ana Radovic la Olimpia Brașov, în aceste zile s-a consemnat despărțirea oficială de Asley Morrissette, jucătoarea cu cea mai bună medie de puncte din acest sezon (baschetbalista din USA nu a jucat nici în turneul locurile 6-9, “invocându-se” o accidentare la gleznă). Sepsi fiind favorită incontestabilă, având în față o echipă în degringoladă: a coborât de pe locul 4 până pe penultima poziție, numai trei “straniere” (January, Fleming și Arsenic) și un parcurs dezolant în 2018: doar două victorii în 2018 din 14 întâlniri oficiale!
Au marcat: Jessica January – 21 de puncte, Marta Fodor – 11, Kristina Arsenic – 8, Andreea Fleșer – 7, Alina Crăciun – 6, Tyshara Fleming – 4.
[nggallery id=5356]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









