FOTO: CSU Alba Iulia – RC Grivița București 12-27 (12-10) | Evoluție lăudabilă a formației din Cetatea Marii Uniri
CSU Alba Iulia a reușit să țină în șah o repriză pe mult mai galonata formație RC Grivița București, pierzând pe terenul doi al Stadionului „Cetate”, scor 12-27 (12-10), într-un meci contând pentru etapa a 4-a a Diviziei Naționale de Seniori.
A fost cea mai bună prestație a sezonului pentru gruparea albaiuliană, ce a izbutit să conducă la pauză și chiar să marcheze două eseuri într-un singur joc, o premieră lăudabilă.
“Am știut că echipa noastră va da totul pe teren pentru un rezultat cât mai bun. Băieții au luptat cu o dăruire exemplară tocmai pentru a arăta tuturor cârcotașilor și „experților” că ne merităm locul în DNS. Ceea ce și am reușit. Am pus în dificultate Grivița conducând până în minutul 60. Suntem o echipa nouă, ce începe să se lege iar, de acum, sper că nimeni să nu ne mai desconsidere. Vom progresa și nimănui nu-i va fi ușor în meciurile cu noi. Promitem. Sunt mândru de acești băieți absolut fantastici, de această echipă, conturată cu mari dificultăți și adunată din prin toate părțile, acolo unde se află inima Ardealului și a țării: Alba Iulia! Mulțumim tuturor celor care ne susțin. Astăzi i-am simțit ca de fiecare dată parte din echipa noastră”, a puncat istoricul Marius Rotar, principalul artizan al înființării echipei de rugby în Alba Iulia.
La a doua reprezentanție internă din această ediție a celui de-al doilea eșalon valoric, formația din Cetatea Marii Uniri s-a ridicat la înălțimea unei asemenea partide de gală. Prima repriză a fost una greu de imaginat, amfitrionii reușind să puncteze rapid, în secvențele de început, printr-un eseu realizat de Florin Goge și transformat de Andrei Ștefan. Celor prezenți nu le venea să creadă, era 7-0, iar reduta albaiuliană a rezistat asaltului celor de la Grivița. Oaspeții au întors scorul prin două eseuri, concretizându-și dominarea, însă ultimul cuvânt l-a avut Vasile Băgăcean, cu un eseu (minutul 40), ce a stabilit rezultatul la mijlocul întâlnirii: 12-10. Un rezultat greu de anticipat, neverosimil, dar în a doua repriză RC Grivița și-a confirmat statutul de favorită, a culcat în trei rânduri balonul în terenul de țintă advers, un eseu fiind transformat, pentru un scor strâns, 12-27.
CSU Rugby Alba Iulia, debutantă în DNS, a jucat până acum patru partide oficiale, toate încheiate cu înfrângeri (0-95 cu CS Năvodari, 7-74 cu RC Bârlad, pe teren propriu și 6-55 cu CSM Galați, 12-27 cu RC Grivița), dar este evident progresul înregistrat de la un meci la altul.
Urmează deplasarea la Suceava (sâmbătă, 15 mai) și un alt joc intern, în etapa a 6-a, cu RC Gura Humorului (duminică, 23 mai, ora 11.00). În etapa a 7-a (29 mai) este programată deplasarea de la Arad, apoi o etapă de pauză, sezonul încheindu-se în 12 iunie, cu campioana Știința Petroșani, pe Stadionul “Cetate”, terenul secund.
[nggallery id=8160]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO | Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură
Trei sportivi de la CS Unirea Alba Iulia, convocați la lotul național de Orientare: Vor reprezenta România la două competiții internaționale de anvergură Federația Română de Orientare a stabilit componența loturilor naționale care urmează să reprezinte România la două competiții internaționale de anvergură care vor avea loc în perioada imediat următoare. Astfel în perioada 14-20 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Ştirea zileiacum 21 de ore
Veta Biriș, doamna muzicii populare din Alba, își aniversează ziua de naștere: Celebra interpretă împlinește 75 de ani