FOTO: CSU Alba Iulia – ICIM Arad 69-59, în finala mare a CEWL *Alba Iulia a cucerit trofeul Ligii Europei Centrale!
CSU Alba Iulia a cucerit primul trofeul european din istoria judeţului Alba, după ce a câştigat finala Ligii Europei Centrale, în compania echipei ICIM Arad, campioana României, care astfel va lăsa cupa la Alba Iulia. Performanţă extraordinară pentru echipa lui Popov, un antrenor magnific, care astfel s-a răzbunat pe rivalele din Vest, pentru eliminarea din sferturile Cupei României. 16 martie 2014 va rămâne cea mai importantă zi din viaţa baschetului albaiulian, formaţia din Cetatea Marii Uniri meritând sincere laude pentru succesul din CEWL. Pentru un an cupa va sta mândră în vitrina noastră, de fapt rămâne la Alba. A fost cea mai dulce victorie împotriva Aradului din istorie, una memorabilă!
CSU Alba Iulia şi ICIM Arad au disputat finala mare a Ligii Europei Centrale la baschet feminin, meci încheiat cu scorul 69-59 (23-21, 17-15, 12-14, 17-9).
*Hora bucuriei la final
Momente unice după marea victorie, în care suporterii au invadat terenul pentru a se bucura alături de favorite. S-a creat o horă a descătuşării, în care a curs şampania şi a fost scandat numele miraculosului Miro Popov, care apoi a fost aruncat în sus de trei ori de suporterii în extaz
A fost un adevărat spectacol, o finală reală, în care rivalele din România au dat totul pentru a-şi adjudeca trofeul european.
Partida a început echilibrat, Alba reuşind să se distanţeze la 4 puncte abia în minutul 4 şi 30 de secunde (10-6). Ecartul de „4” s-a menţinut 12-8, 14-10, 16-12, Aradul fiind prima dată la conducere pe tabelă în sfertul al doilea, minutul 17 şi 30 de secund (26-25).
*Sasa Cadjo 4x 3 consecutive
Nebunia a fost iscată de Sasa Cadjo care în finalul sfertului al doilea şi începutul sfertului al treilea a înscris de 4 ori consecutiv prin aruncări de la 3 puncte, declanşând isteria în sala în care se afla şi Gheroghe Falcă, primarul Aradului.
*Aradul a arătat forţă
Campioana şi deţinătoarea trofeului s-a clătinat, dar s-a menţinut în joc, recuperând un ecart de 8 puncte (32-40), pentru ca în ultimele 10 minute să conducă chiar cu 5 puncte (57-52), meciul fiind pe muchie de cuţi, pentru că Alba a egalat la 57 (cu 7 minute însintea sfârşitului) şi a preluat conducerea ducându-se la 5 puncte (62-57), printr-un coş de trei puncte realizat de Brown!
*Nebunie în sală
Galeria „Gruppo Arnsberg” a continuat recitalul început în semifinale, startul meciului fiind marcat de confetti. Duelul la distanţă cu suporterii arădeni a fost unul atractiv, ce a inclus tobe, steaguri şi trompete. Cum finalul aparţinea gazdelor, întreaga sală a aplaudat în picioare marea realizare.
Marcatoare: Sasa Cadjo – 17, Tiffany Brown – 17, Chastity Reed – 14, Chadijah Whittington – 10, Marina Mandic – 5, Alexandra Uiuiu – 2,AnneMarie Părău – 2, Breanna Salley – 2.
[nggallery id=1299]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]









