Gloria Bistrița, liderul Seriei 9 din Liga 3, a câștigat în stil italian, 1-0 (1-0), disputa de pe „Pielarul”, cu CSU Alba Iulia, meci contând pentru etapa a 4-a.

Fără a impresiona, gruparea condusă de Adrian Falub a cucerit 3 puncte prețioase, dar nu a convins. De partea cealaltă, universitarii au echilibrat disputa în actul secund, dar rămân cu „zero” pe linie în play-off, fără puncte sau goluri înscrise

*0-1, MIN. 7: R. BĂLAN a deschis scorul cu o lovitură de cap din 8 metri, în stânga portarului, după o centrare din stânga, din lovitură liberă.

La reluare, Vienescu schimbă modulul tactic (3 apărători centrali în prima repriză), iar Târșa ajunge vârf de atac din fundaș central. Dublă ocazie a oaspeților Oct. Vasile și Țegle (59) în același minut. Bună intervenție Mociu (69), care a respins în lateral șutul lui Pîntea. Fază amuzantă în minutul 75, când centralul arată roșu pentru R. Popa (al doilea avertisment), asta într-o primă fază, însă apoi a schimbat decizia și i-a arătat galbenul cuvenit lui Piftor (cel care faultase de fapt). Gilyen (79) – șut la colțul scurt, respins de portar

Oaspeții au controlat ostilitățile, mai având o bară prin Banyoi (10), replica studenților fiind palidă în ofensivă, cu excepția șutului lui Bidulescu (43) – puțin peste. La partidă este prezent și antrenorul clujean Alin Minteuan, care a urmărit întâlnirea alături de oficialii gazdelor.

Întâlnire de orgoliu pentru studenții din Cetatea Marii Uniri, „alb-albaștrii” conduși de Bruno Vienescu având 3 eșecuri din tot atâtea jocuri și fără a marca, în această fază competițională și nu mai contează în calculele pentru locurile de baraj

CSU: Gal – Kilyen/ cpt, R. Popa, Târșa (84, Cunțan), Niakate (18, B. Lazăr), V. Boldea (65, Gilyen) – Bidulescu (84, Trifu), Bucurică, M. Șerban, Pîntea – Piftor; rezerve Fl. Șerban, Cisse, E. Vlad, Cărăbineanu. Antrenor Bruno Vienescu.

Gloria: Mociu – Gallo, Martinovici, R. Bălan/ cpt (51, Sucitu), Fl. Bălan – Mihalcea (90, Amasihohu), Țegle,  Chiorean – Râpan (51, S. Itu), Banyoi, Oct. Vasile (82, Dat); rezerve Moga, L. Popa, Uțiu, Ionică, Mar. Antrenor Adrian Falub.

Arbitri Cr. Codrea (Baia Mare), Cr. Mureșan (Cavnic), F. Seiche (Sânmihaiu Almașului) Observatori C. Tranca (Timișoara), C. Orbonaș (Ilia)

În Vinerea Mare, CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – victorii nete! Metalurgistul Cugir – succes după un meci nebun, Industria Galda – un nou eșec!

În Vinerea Mare, succese concludente pentru CSU Alba Iulia (în play-off) și CSM Unirea Alba Iulia (în play-out), în jocurile din eșalonul terț. Metalurgistul Cugir se impune la Reghin, după un nou meci nebun, scor 3-2 (după ce a condus cu 2-0 și a fost egalată în 3 minute), iar „lanterna roșie” Industria Galda a […]