CSU Alba Iulia - CSM Satu Mare3CSU Alba Iulia a învins CSM Satu Mare scor 81-55 (26-15, 17-15, 14-10, 24-15), într-un mod categoric, în primul meci din cadrul play-off-ului la baschet feminin şi mai are nevoie de o victorie duminică, 6 aprilie, la Satu Mare pentru a se califica în semifinale, unde va întâlni CSM Târgovişte.

*Au condus în permanenţă

Cu excepţia primelor 7-8 minute, când vizitatoarele au ţinut aproape (17-15 pentru CSU), albaiuliencele s-au aflat mereu la timonă, conducând în permanenţă, diferenţa valorică fiind una substanţială. La pauza mare diferenţa era liniştitoare, 43-30, ecartul mărindu-se în sfertul următor. În ultimele minute Popov şi-a permis luxul să apeleze şi la tânăra Mihaela Gherman, în aplauzele fanilor. „Sper ca în următoarele 3 săptămâni să intrăm în formă maximă. S-a văzut că am avut jucătoare plecate la All Star Game, s-a simţit în jocul nostru. Îmi doresc să ne calificăm încă de duminică„, a spus Miroslav Popov. „Diferenţa de valoare este certă în favoarea echipei CSU, dar eu sunt mulţumit de jocul propriei echipe„, a afirmat Petru Eleş.

Echipa lui Popov este la a treia victorie consecutivă în faţa formaţie rivale din anii trecuţi, la care activează Petru Eleş, Eniko Laza şi Bianca Voica, toţi trei aplaudaţi de Galeria „Gruppo Arnsberg”

Marcatoare: Chastity Reed – 15, Sasa Cadjo – 13, Breanna Salley – 12, AnneMarie Părău – 8, Chadijah Whittington – 8, Marina Mandic – 7, Alexandra Uiuiu – 6,Tiffany Brown – 6, Ildiko Nagy – 6.

[nggallery id=1397]

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0) | „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit

Într-un joc de verificare, CSM Unirea Alba Iulia – Sticla Arieșul Turda 2-0 (0-0). „Alb-negrii”, a treia victorie fără gol primit O săptămână perfectă pentru gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat în play-off-ul Cupei României și a celebrat Centenarul, s-a încheiat cu partida de verificare cu Sticla Arieșul Turda. Pe „Cetate”, gruparea albaiuliană […]