FOTO, CSU Alba Iulia – CSBT Alexandria 79-63 | Universitarele au furnizat surpriza și și-au luat revanșa!
CSU Alba Iulia s-a revanșat în fața formației CSBT Alexandria, pe care a învins-o în S
ala Universității „1 Decembrie 1918”, scor 79-63 (13-17, 21-16, 26-18, 19-12), meci contând pentru prima etapă a returului Ligii Naționale de bschet feminin.
Umilința pe care a înregistrat-o antrenorul Manuel Rodriguez la debutul pe banca studentelor (48-88) nu a fost uitată, iar studentele au reușit să furnizeze supriza rundei și să învingă ocupanta locului secund, ce venea în Cetatea Marii Uniri cu 4 victorii succesive la activ. Cu Radovic și Morissette în mare formă (au înscris 50 din totalul celor 76 de puncte), CSU a dat lovitura, cele două baschetbaliste făcând practic diferența.
Venite după două eșecuri la rând, albaiuliencele au început ezitant, iar vizitatoarele au câștigat primul sfert, după ce au condus cu 13-7 la un moment dat, la o diferență de două posesii 17-13! În al doilea parțial, elevele lui Mădălin Piperea s-au distanțat la 21-13, dar impulsionate de Morissette albaiuliencele au egalat la 23 în minutul 14. CSU a ridicat nivelul prestației și a reușit să echilibreze disputa și să întoarcă tabela în favoarea sa, scorul la pauză fiind 34-33.
*De neoprit în sfertul al treilea!
Gazdele au pornit în trombă după pauza mare, când au avut o perioadă excelentă, în care au fost de neoprit, iar cu un „intermediar” de 10-3 s-au distanțat pe tabelă (Radovic marcând 8 puncte consecutive). Spectatorii au început să spere, ecartul s-a mărit până la 44-36. A fost cea mai intensă perioadă a jocului, înaintea ultimelor 10 minute scorul devenind 60-51.
CSU a ajuns la 15 puncte diferență, apoi Alexandria a revenit s-a apropiat periculos (66-60, la jumătatea ultimului sfert), dar Morissette (cea mai bună marcatoare a întâlnirii) a izbutit un coș de 3 puncte ce a liniștit oarecum confruntarea, până la final teleormănencele nemarcând deloc, iar gazdele au încheiat cu mare stil, un „run” de 8 puncte. A doua jumătate a jocului, una în care CSU Alba Iulia a avut o evoluție excelentă a smuls și aplauzele fanilor din sală, care au început să-și susțină favoritele.
Până la finalul anului, universitarele vor mai întâlni CSM Satu Mare, pe teren propriu, în 23 decembrie, respectiv o deplasare la Tg. Mureş (28 decembrie).
Au marcat Ashley Morrissette – 29 de puncte, Ana Radovici – 21, Jessica January – 14 puncte (10 recuperări, „double-double”), Lejla Omerbasic – 5, Tyshara Fleming – 4, Alina Crăciun – 4, Marta Fodor – 2; Andreea Fleșer, Cristiana Cutaş, Antrenor Manuel Rodriguez.
[nggallery id=5028]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot
Nicolae Stanciu, aproape de un transfer la o echipă importantă din SuperLiga României: Ar urma să aibă cel mai mare salariu din lot Nicolae Stanciu ar putea ajunge la “U” Cluj. Ardelenii negociază în acest zile transferul căpitanului echipei naționale. Discuțiile dintre cele două părți sunt în plină desfășurare, iar oficialii clubului fac eforturi importante […]
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]









