CSU Alba Iulia a rezistat trei „sferturi” în faţa campioanei CS Municipal Târgovişte, în restanţa contând pentru etapa a 18-a a Ligii Naţionale, vizitatoarele impunându-se, dar nu fără emoţii, la Alba Iulia. Astfel, partida CSU Alba Iulia – CSM Târgovişte s-a încheiat cu scorul 66-77 (13-16, 21-18, 16-23, 16-20). „În ansamblu s-a văzut diferenţa de valoare, una incontestabilă în favoarea campioanei. Noi am ratat mult, dar nici apărarea nu a mers pentru că oponentele dispun de jucătoare cu o forţă foarte bună de pătrundere„, a apreciat antrenorul Miroslav Popov (CSU Alba Iulia).

*Au rezistat o repriză şi un sfert

Albaiuliencele au început curajos, au condus cu 12-7, însă apoi deţinătoarea titlului a preluat frâiele şi-a etalat calităţile marca „EuroLeague”, a oferit spectacol, distanţându-se treptat. Pe finalul celui de-al doilea sfert, trupa lui Popov a avut o revenire de senzaţie şi a egalat, la „pauza mare” fiind egal (34-34). Şi în continuare, amfitrioanele au „ţinut” aproape, au dat o replică puternică, într-o partidă în care erau cotate cu şansa secundă, dar în al treilea sfert, vizitatoarele au obţinut un ecart de 7 puncte (57-50). CSM Târgovişte şi-a respectat statutul, Florin Nini rulând întregul efectiv pe parcursul disputei (Ancuţa Stoenescu – fosta echipieră a CSU a marcat 5 puncte). În ultimele 10 minute, două coşuri de „3” înscrise de Laura Papp au întreţinut speranţa, dar, zadarnic, CS Municipal a avut nervii tari. „Mă bucură faptul că Vukoje şi Brantlova au putut suplini, prin prestaţii, absenţa lui Eniko Laza, însă sub panou am fost dominaţi net de o echipă mult superioară. Personal cred că am pierdut jocul la capitolul „recuperări”, au avut aproape dublu decât noi„, a apreciat Petru Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia.

*Din nou contre cu jandarmii

Deşi nu s-au comportat precum o galerie, din nou unii fani albaiulieni au intrat în vizorul jandarmilor, după ce au protestat la anumite decizii ale arbitrilor, fiind salvaţi de la evacuare de intervenţia unui oficial de la CSU.

Trupa lui Popov se situează pe poziţia a 5-a, cu 35 de puncte (14 succese, 7 înfrângeri) şi va juca următoarele două partide tot pe teren propriu, cu CSBT Alexandria (vineri, 8 martie, ora 18.00) şi Rapid Bucureşti (duminică, 10 martie, ora 12.00).

Pentru CSU Alba Iulia au înscris Amanda Thompson – 19, Jovana Vukoje – 11, Becca Tobin – 9, Tereza Brantlova – 8, Katya Abramzon – 6, Laura Papp – 6, Alexandra Uiuiu – 5, Zenta Melnika – 2.

Știri recente din categoria Actualitate

Cum va fi VREMEA în luna mai 2024. Prognoza METEO pentru 4 săptămâni

Bogdan Ilea

Cum va fi VREMEA în luna mai 2024. Prognoza METEO pentru 4 săptămâni Temperaturile pentru luna mai din acest an or să fie mai ridicate decât cele specifice perioadei. Excepție făcând doar săptămâna 6 – 13 mai. Săptămâna 29 aprilie – 6 mai Valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână, […]