FOTO| Crucea Roşie Alba a distribuit aproximativ două tone de alimente şi sute de kg de produse igienico-sanitare persoanelor aflate în izolare la domiciliu
Având în vedere situaţia dificilă creată de pandemia de coronavirus în România, Filiala de Cruce Roşie a Judeţului Alba a distribuit în decursul acestei săptămâni aproximativ 1950 kg de alimente şi 390 kg de produse igienico-sanitare, persoanelor izolate care fac parte din categorii vulnerabile, din comunităţile Alba Iulia, Aiud, Sebeș, Teiuş, Cugir, Ighiu, Spring, Stremţ, Cergău, Meteş, Vinţu de Jos și Pianu.
Chiar de la începutul declanşării situaţiei de urgenţă, organizaţia noastră a lansat un apel către toate primăriile din judeţul Alba pentru a transmite liste cu persoanele aflate în izolare la domiciliu din comunitate, care au o situaţie materială precară.
Filiala de Cruce Roşie a Judeţului Alba achiziţionează de câte ori este nevoie alimente neperisabile şi produse igienico-sanitare pentru a alcătui pachete standard pentru fiecare persoană vulnerabilă izolată, beneficiind în ultimul timp şi de susţinerea unor companii de bună credinţă, care au încredere în misiunea umanitară a Crucii Roşii.
Mulţumim companiilor Star Assembly, Albalact, Coca-Cola, Aqua Vision, International Alexander, Novatronic şi Novagrup, pentru donaţiile şi sponsorizările efectuate.
În completare, aducem menţiunea că, în această perioadă de criză, organizaţia noastră îşi desfăşoară în continuare activitatea specifică, fiind alături de beneficiarii din cadrul serviciilor de îngrijire socio-medicală la domiciliu, de pacienţii din cadrul serviciului de îngrijiri medicale, precum şi de pacienţii din spitale care necesită externări, transporturi sanitare neasistate/medicale asistate şi consultaţii de urgenţă la domiciliu.
Reamintim companiilor că organizatia noastră a lansat campania naţională #RomâniaSalveazăRomânia, o campanie destinată strângerii de fonduri pentru dotarea spitalelor românești și ajutorarea persoanelor aflate in izolare la domiciliu.
Donaţii sau sponsorizari se pot face direct în contul Crucii Roşii Române Filiala Alba RO41INGB0000999906314873 deschis la ING Alba Iulia sau prin trimiterea unui SMS la numarul special 8827 pentru o donatie de 2 euro, valabil în toate rețelele de telefonie mobilă din țară, fără costuri suplimentare.
Încă de la începutul pandemiei de coronavirus, Crucea Roșie Română Filiala Alba s-a aflat în strânsă colaborare cu autoritățile locale pentru a identifica nevoiele populatiei si pentru a oferi sprijin logistic, uman și material în vederea consolidării răspunsului în fața pandemiei COVID-19.
Vă mulţumim tuturor pentru sprijin.
Cu multa stimă,
DIRECTOR,
Adrian Ionel Duşa
[nggallery id=7843]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
22 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează luni, 22 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE
Sărbătoarea Rozelor 2026 | Transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud la cel mai parfumat eveniment din România. PROGRAM și STAȚII DE ÎMBARCARE La Sărbătoarea Rozelor 2026 organizatorii vor asigura transport gratuit cu autobuze electrice pe ruta Aiud-Ciumbrud. „Pentru a evita aglomerația din Ciumbrud și pentru a vă bucura în liniște de cel mai […]
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]










