FOTO| Credincioșii au venit în număr mare, la Catedrala din Alba Iulia, pentru Sfintele Paști. Programul
Peste 400 de credincioși au venit între orele 10.30 – 12.30, la Catedrala Reîntregirii Neamului din Alba Iulia, pentru Sfintele și Preacuratele ”Paști”. Ei primeau pâinea și vinul sfințite și, în schimb, donau bani Bisericii, fiecare după posibilități.
Pâinea şi vinul sfinţite, care se numesc în popor „Paşti” se distribuie la Catedrala Arhiepiscopală, sub turnul clopotniţă sâmbătă, 11 aprilie până la ora 20.00 și duminică, 12 aprilie, între orele 03,00-03,45 după Sfânta Liturghie din noaptea Învierii Domnului, respectiv între orele 10,00-12,00, înainte de A doua Înviere. Sfintele Paşti se consumă numai pe nemâncate, după Sfânta Liturghie în întreaga Săptămâna Luminată.
Trebuie să ştim că Paştile cel adevărat este Însuşi Hristos, Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatele lumii (vezi I Corinteni 5, 4) şi care se află pe Sfântul Altar în Sfânta Taină a Euharistiei cu care ne împărtăşim (cuminecăm) la Sfânta Liturghie, iar nu această pâine cu vin sfinţită prin rugăciune şi prin stropirea cu aghiasmă, pe care le consumăm acasă.
Pâinea şi vinul sfinţite luate de credincioşi acasă de la biserică simbolizează trupul şi sângele Domnului. Acestea se mănâncă după Slujba Învierii şi dimineaţa pe nemâncate, în fiecare zi, până în duminica a doua după Paşti. Potrivit tradiţiei, după ce se rosteşte rugăciunea “Tatăl Nostru”, cel mai în vârstă din familie ia o bucăţică din sfintele “Paşti” şi rosteşte “Hristos a Înviat!”, iar cel care primeşte spune “Adevărat, a Înviat!” şi îşi face sfânta cruce. Procedeul se repetă de trei ori.
Pâinea ce a fost pregătită pentru a fi dată credincioşilor ca „Paşti” se sfinţeşte printr-o rugăciune specială şi prin stropirea cu apă sfinţită după ce în prealabil a fost stropită cu vin roşu. Aceasta semnifică faptul că Trupul lui Hristos a fost pecetluit, sfințit prin picăturile de sânge ce au curs din coasta Mântuitorului aflat răstignit pe Sfânta Cruce.
Consumând „Sfintele Paşti”, dăm mărturie că „ori de câte ori mâncăm pâinea aceasta şi bem paharul acesta” moartea Domnului vom mărturisi şi Învierea vom vesti. Corect şi complet este să ne împărtăşim întâi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului, adică să luăm Sfânta Împărtăşanie şi apoi „Sfintele Paşti”.
[nggallery id=316]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]
ACCIDENT în Aiud: Impact între un autoturism și un ATV pe strada Ostașilor Traficul rutier este îngreunat pe strada Ostașilor din municipiul Aiud, ca urmare a producerii unui accident rutier în care au fost implicate un autoturism și un ATV, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Alba joi, 25 iunie 2026, la ora 16.45. […]
VIDEO | Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur”
Peste 8 milioane de euro pentru modernizarea celor două intrări în municipiul Aiud: „Aiudul marilor proiecte prinde contur” Primăria Aiud obținut finanțarea, peste 8 milioane de euro, pentru Coridorul de Mobilitate Urbană, unul dintre cele mai importante și ample proiecte de infrastructură de pe plan local, a anunțat joi, 25 iunie 2026, primarul Dragoș Crișan. […]









