Curier Județean

FOTO: Copiii și adulții din centrele DGASPC Alba, implicați în pregătirea Sărbătorilor de Paște. Activități de curățenie, ouă încondeiate și confecționare de obiecte decorative

Ioana Oprean

Publicat

în

În centrele rezidențiale pentru copii și adulți, aflate în structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, Sfintele Paște vor fi sărbătorite cum se cuvine.

Încă de la începutul  săptămâni în toate unităţile rezidenţiale s-au desfăşurat, împreună cu personalul de îngrijire şi educaţie, activităţi în aşteptarea acestei sărbători: curăţenie în camere, curăţarea şi amenajarea spaţiilor verzi, confecţionarea de obiecte decorative specifice – desene, felicitări, colaje, cu specific pascal. De asemenea, copiii și adulții împreună cu voluntarii,  au început, încă de miercuri, 12 aprilie a.c., să încondeieze ouăle pentru a le dărui sau așeza în coșulețele ce vor împodobi masa de sărbătoare.

În  perioada sărbătorii pascale mulţi dintre copiii/tinerii ocrotiţi în unităţile rezidenţiale  se vor  afla în familiile naturale sau substitut,  unde îşi vor petrece sărbătoarea de Paști și vacanța de primăvară. Copiii cu măsură de protecție specială pot fi luaţi acasă în orice perioadă a anului de către familiile/persoanele care solicită acest lucru reprezentanţilor DGASPC Alba. Specialiştii din cadrul direcției efectuează anchete la domiciliul solicitanţilor pentru a se asigura că sunt îndeplinite condiţiile de securitate. Dacă totul se dovedeşte a fi în regulă, se aprobă plecarea copiilor din centre pentru perioada cerută de familia/persoana solicitantă. Atât copiii, cât şi familiile sunt monitorizate de către reprezentanţii DGASPC Alba, până la revenirea minorilor în centre.

Atât copiii – care nu au plecat în familie, cât şi adulţii ocrotiţi în centrele rezidenţiale vor participa la slujbele religioase oficiate cu ocazia acestei sărbători şi vor ajuta, după posibilităţi, la pregătirea mesei de sărbătoare, ca în orice familie de creştini, aşteptând plini de speranţă Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului.

”Cea mai frumoasă sărbătoare din an este  Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului ce vine odată cu primăvara pentru a ne aduce Lumina cea Sfântă  care să ne încălzească sufletele, să ne facă mai buni, mai iertători, mai înţelegători și care ne aminteşte că trebuie să ne bucurăm  de lumina din viață și să-i apreciem  pe semenii noștri, transmite directorul DGASPC Alba, Sorin Valerian Chirilă. (A.M.)

[nggallery id=3793]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică

Ioana Oprean

Publicat

în

Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune

Ioana Oprean

Publicat

în

Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult