FOTO: Copiii și adulții din centrele DGASPC Alba, implicați în pregătirea Sărbătorilor de Paște. Activități de curățenie, ouă încondeiate și confecționare de obiecte decorative
În centrele rezidențiale pentru copii și adulți, aflate în structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, Sfintele Paște vor fi sărbătorite cum se cuvine.
Încă de la începutul săptămâni în toate unităţile rezidenţiale s-au desfăşurat, împreună cu personalul de îngrijire şi educaţie, activităţi în aşteptarea acestei sărbători: curăţenie în camere, curăţarea şi amenajarea spaţiilor verzi, confecţionarea de obiecte decorative specifice – desene, felicitări, colaje, cu specific pascal. De asemenea, copiii și adulții împreună cu voluntarii, au început, încă de miercuri, 12 aprilie a.c., să încondeieze ouăle pentru a le dărui sau așeza în coșulețele ce vor împodobi masa de sărbătoare.
În perioada sărbătorii pascale mulţi dintre copiii/tinerii ocrotiţi în unităţile rezidenţiale se vor afla în familiile naturale sau substitut, unde îşi vor petrece sărbătoarea de Paști și vacanța de primăvară. Copiii cu măsură de protecție specială pot fi luaţi acasă în orice perioadă a anului de către familiile/persoanele care solicită acest lucru reprezentanţilor DGASPC Alba. Specialiştii din cadrul direcției efectuează anchete la domiciliul solicitanţilor pentru a se asigura că sunt îndeplinite condiţiile de securitate. Dacă totul se dovedeşte a fi în regulă, se aprobă plecarea copiilor din centre pentru perioada cerută de familia/persoana solicitantă. Atât copiii, cât şi familiile sunt monitorizate de către reprezentanţii DGASPC Alba, până la revenirea minorilor în centre.
Atât copiii – care nu au plecat în familie, cât şi adulţii ocrotiţi în centrele rezidenţiale vor participa la slujbele religioase oficiate cu ocazia acestei sărbători şi vor ajuta, după posibilităţi, la pregătirea mesei de sărbătoare, ca în orice familie de creştini, aşteptând plini de speranţă Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului.
”Cea mai frumoasă sărbătoare din an este Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului ce vine odată cu primăvara pentru a ne aduce Lumina cea Sfântă care să ne încălzească sufletele, să ne facă mai buni, mai iertători, mai înţelegători și care ne aminteşte că trebuie să ne bucurăm de lumina din viață și să-i apreciem pe semenii noștri, transmite directorul DGASPC Alba, Sorin Valerian Chirilă. (A.M.)
[nggallery id=3793]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
2-7 iulie 2026 | Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA
Delegație din Alba Iulia, prezentă în Grecia la aniversarea unui sfert de secol de la înfrățirea cu orașul Aigialeia: COMPONENȚA Pe ordinea de zi a ședinței ordinare a Consiliului Local Alba Iulia de luni, 29 iunie 2026, a fost introdus pe un ultima sută de metri un proiect de hotărâre privind participarea Municipiului Alba Iulia […]
FOTO | Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei
Cum arată Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia după modernizare: Investiție de aproximativ 20 de milioane de lei A avut loc recepția lucrărilor realizate în cadrul proiectului „Creșterea eficienței energetice a clădirilor de învățământ din Municipiul Alba Iulia – Liceul Tehnologic Alexandru Domșa”, o investiție majoră destinată creării unor condiții moderne, sigure și eficiente pentru […]
Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]









