FOTO: Copiii și adulții din centrele DGASPC Alba, implicați în pregătirea Sărbătorilor de Paște. Activități de curățenie, ouă încondeiate și confecționare de obiecte decorative
În centrele rezidențiale pentru copii și adulți, aflate în structura Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, Sfintele Paște vor fi sărbătorite cum se cuvine.
Încă de la începutul săptămâni în toate unităţile rezidenţiale s-au desfăşurat, împreună cu personalul de îngrijire şi educaţie, activităţi în aşteptarea acestei sărbători: curăţenie în camere, curăţarea şi amenajarea spaţiilor verzi, confecţionarea de obiecte decorative specifice – desene, felicitări, colaje, cu specific pascal. De asemenea, copiii și adulții împreună cu voluntarii, au început, încă de miercuri, 12 aprilie a.c., să încondeieze ouăle pentru a le dărui sau așeza în coșulețele ce vor împodobi masa de sărbătoare.
În perioada sărbătorii pascale mulţi dintre copiii/tinerii ocrotiţi în unităţile rezidenţiale se vor afla în familiile naturale sau substitut, unde îşi vor petrece sărbătoarea de Paști și vacanța de primăvară. Copiii cu măsură de protecție specială pot fi luaţi acasă în orice perioadă a anului de către familiile/persoanele care solicită acest lucru reprezentanţilor DGASPC Alba. Specialiştii din cadrul direcției efectuează anchete la domiciliul solicitanţilor pentru a se asigura că sunt îndeplinite condiţiile de securitate. Dacă totul se dovedeşte a fi în regulă, se aprobă plecarea copiilor din centre pentru perioada cerută de familia/persoana solicitantă. Atât copiii, cât şi familiile sunt monitorizate de către reprezentanţii DGASPC Alba, până la revenirea minorilor în centre.
Atât copiii – care nu au plecat în familie, cât şi adulţii ocrotiţi în centrele rezidenţiale vor participa la slujbele religioase oficiate cu ocazia acestei sărbători şi vor ajuta, după posibilităţi, la pregătirea mesei de sărbătoare, ca în orice familie de creştini, aşteptând plini de speranţă Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului.
”Cea mai frumoasă sărbătoare din an este Sfânta Sărbătoare a Învierii Domnului ce vine odată cu primăvara pentru a ne aduce Lumina cea Sfântă care să ne încălzească sufletele, să ne facă mai buni, mai iertători, mai înţelegători și care ne aminteşte că trebuie să ne bucurăm de lumina din viață și să-i apreciem pe semenii noștri, transmite directorul DGASPC Alba, Sorin Valerian Chirilă. (A.M.)
[nggallery id=3793]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii
ITM Alba: AMENZI de 13.000 de lei și 14 avertismente date firmelor din județ, în perioada 15 – 19 iunie 2026: Ce nereguli au descoperit inspectorii În perioada 15 – 19 iunie 2026, inspectorii ITM Alba au aplicat amenzi în valoare de 13.000 de lei și au acordat 14 de avertismente în urma controalelor efectuate. […]
Evaluarea Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română
Evaluare Națională 2026 | Aproape 60 de absenți în Alba la proba scrisă la Limba și literatura română La proba scrisă la Limba și literatura română a Evaluării Naționale 2026, desfășurată luni, 22 iunie 2026 în județul Alba au absentat aproape 60 de candidați. Din total de 2.440 de candidați înscriși, au absentat 57, rezultă […]
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari
DSVSA Alba a început controalele pentru siguranța alimentară în sezonul estival: Ce vor verifica inspectorii sanitar-veterinari Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba a început activitățile specifice pentru prevenirea toxiinfecțiilor alimentare, prin intensificarea controalelor la unitățile de alimentație publică și din industria alimentară. Inspectorii sanitar-veterinari acordă o atenție deosebită unităților în care se […]









