Curier Județean

FOTO| Continuă acțiunile în Alba pentru respectarea măsurilor de protecție individuală și combatere COVID-19: Peste 100 de persoane depistate, în ultimele 48 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 100 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală au fost depistate de către polițiștii din Alba, în ultimele 48 de ore.

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În această perioadă acțiunile sunt intensificate.

Sub coordonarea Instituției Prefectului, au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19.

În ultimele 48 de ore, la activitățile desfășurate au participat peste 200 de polițiști și polițiști locali, alături de jandarmi, lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 93 societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 161 de mijloace de transport din care 80 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 3.939 de persoane. De asemenea au fost verificate 143 de obiective de interes precum restaurante, fastfood-uri, hoteluri, pensiuni, cabane și alte spații de cazare.

Echipele de control au depistat și sancționat 101 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 6 persoane care nu au respectat măsurile privind deplasarea.

De exemplu, cu ocazia unei acțiuni punctuale, organizată la data de 24 decembrie 2020, la Blaj au fost verificate 112 de mijloace de transport și au fost legitimate 1723 de persoane. Au fost depistate 9 de persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară.

La Aiud, în data de 25 decembrie 2020, au fost legitimate 22 de persoane și depistate 8 persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară împotriva răspândirii noului coronavirus.

Acțiunile de control vor continua la nivelul întregului județ, scopul acestora fiind de a limita răspândirea infecției cu noul coronavirus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult