Curier Județean

FOTO| Continuă acțiunile în Alba pentru respectarea măsurilor de protecție individuală și combatere COVID-19: Peste 100 de persoane depistate, în ultimele 48 de ore

Ioana Oprean

Publicat

în

Peste 100 de persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală au fost depistate de către polițiștii din Alba, în ultimele 48 de ore.

Inspectoratul de Poliție Județean Alba a continuat activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19. În această perioadă acțiunile sunt intensificate.

Sub coordonarea Instituției Prefectului, au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului Covid 19.

În ultimele 48 de ore, la activitățile desfășurate au participat peste 200 de polițiști și polițiști locali, alături de jandarmi, lucrători din alte instituții cu atribuții în domeniul verificări modului de respectare a normelor de prevenire a răspândirii noului coronavirus și au fost controlate 93 societăți comerciale/ persoane fizice autorizate, 161 de mijloace de transport din care 80 mijloace de transport în comun și au fost legitimate 3.939 de persoane. De asemenea au fost verificate 143 de obiective de interes precum restaurante, fastfood-uri, hoteluri, pensiuni, cabane și alte spații de cazare.

Echipele de control au depistat și sancționat 101 persoane care nu au respectat măsurile de protecție individuală și 6 persoane care nu au respectat măsurile privind deplasarea.

De exemplu, cu ocazia unei acțiuni punctuale, organizată la data de 24 decembrie 2020, la Blaj au fost verificate 112 de mijloace de transport și au fost legitimate 1723 de persoane. Au fost depistate 9 de persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară.

La Aiud, în data de 25 decembrie 2020, au fost legitimate 22 de persoane și depistate 8 persoane care nu respectau regulile de protecție sanitară împotriva răspândirii noului coronavirus.

Acțiunile de control vor continua la nivelul întregului județ, scopul acestora fiind de a limita răspândirea infecției cu noul coronavirus.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autputilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT pe DN 7: Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir Un accident rutier a avut loc marți seara, în jurul orei 19.20, pe DN 7. Două mașini s-au ciocnit în apropiere de Cugir. Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim ajutor medical la evenimentul rutier produs pe DN7, intersecția […]

Citește mai mult

Curier Județean

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”

Ioana Oprean

Publicat

în

Transportul local din Alba Iulia, PARALIZAT. Florin Tomuța, consilier local: „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!” „O criză nu se va rezolva niciodată cu o altă criză!”, afirmă consilierul local PSD Florin Tomuța, în condițiile în care transportul local din Alba Iulia este paralizat din pricina unei greve a angajaților […]

Citește mai mult