FOTO Compania socială ”Săptămâna legumelor și fructelor donate”, la Grădinița cu Program Prelungit ”Dumbrava Minunată” Alba Iulia
Campania socială ,, SĂPTĂMÂNA LEGUMELOR ŞI FRUCTELOR DONATE desfăşurată în Cadrul Strategiei Naţionale de Acţiune Comunitară 2018, s-a desfăşurat şi în Grădiniţa cu P. P. „Dumbrava minunată” Alba Iulia în săptămâna 19-23 noiembrie, sub coordonarea doamnei director, prof.înv.preşc. Hăjmăşan Aurora, prof. logoped Vlad Carmen – CJRAE, Ed. Geogean Viorica şi Prof.înv.preşc. Nicola Nicoleta Alina.
Mobilizarea din partea părinţilor a fost exemplară, ca, de altfel în fiecare an şi cărora le mulţumim şi pe această cale. Toate grupele din grădiniţă au strâns fructe şi legume proaspete – un alt mod de a promova o alimentaţie sănătoasă în acelaşi timp cu promovarea altruismului- pe care le-au donat unor centre sociale partenere, care au mai multă nevoie, la rândul lor aceştia s-au bucurat şi le-au mulţumit pentru frumosul gest caritabil. Astfel Grupa „Furnicuţelor”- Ed. Popa Rodica şi Prof.înv.preşc. Popa Liana au strâns 112 kg de varză; Grupa „Fluturaşilor”- Prof.înv.preşc. Popa Aura şi Bîldea Ioana – 44 kg de ceapă şi 11,5 kg de usturoi; Grupa „Floarea- Soarelui”-Prof.înv.preşc. Bota Elisabeta – 17,7 kg de păstârnac şi 10,6 kg de pătrunjel; Grupa „Iepuraşilor”- Ed. Comănici Ana şi Prof.înv.preşc. Barjica Adriana – 71,2 kg de morcovi; Grupa „Piticilor”- Prof.înv.preşc. Apalaghiei Cristina- Gabriela – 45 kg de ţelină şi 20 kg de pătrunjel; Grupa „Veveriţelor”- Prof.înv.preşc. Nicola Nicoleta Alina şi Ed. Oprişa Ofelia – 149 kg de cartofi; Grupa „Florilor”- Prof.înv.preşc. Jitaru Ioana şi Prof.înv.preşc. Trif Alexandra – 59,7 kg de mere şi 16,5 kg de pere; Grupa „Mămăruţelor”- Ed. Nica Amalia şi Oţoiu Floare- 95,6 kg de mere şi 18,5 kg de gutui; Grupa „Albinuţelor”- Ed. Geogean Viorica – 155 kg de cartofi şi Grupa „Căţeluşilor”- Prof.înv.preşc. Moiceanu Ramona şi Prof.înv.preşc. Crintea Claudia – 33 kg de fasole.
Acestea au fost donate Aşezământului Social ,,Sfântul Vasile cel Mare’’ din Alba Iulia, preot Duda Marcel în colaborare cu preot Ţandea Sebastian; Casei de tip familial ,,Sfanta Ana” si ,,Sfanta Maria”, apatinand de Filantropia Ortodoxă –Filiala Totoi, director Slevaş Aurelia; Adapostului de noapte de la gara- apatinand de Filantropia Ortodoxă Alba Iulia, coordonator Centru – Onet Petru Dniel.
Cu această ocazie, preşcolarii grădiniţei noastre au învăţat să dăruiască celor ce au mai puţin, celor mai nevoiaşi dintre noi, au învăţat că oamenii se ajută la nevoie, că oamenii devin mai fericiţi atunci când aduc fericire în vieţile semenilor şi că pot îmbunătăţi vieţile acestora prin gesturi mici făcute din suflet, dar care au impact răsunător în sufletele celor nevoiaşi.
Director, Prof.înv.preşc. Aurora Hăjmăşan
Responsabil imagine, Prof.înv.preşc. Nicoleta Alina Nicola
[nggallery id=6473]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]








