FOTO/ Colegiul Tehnic ,,Ion D. Lăzărescu”Cugir. Caravana literară ,,Scriitori în școală” a fost un succes
Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba, în parteneriat cu Centrul Cultural Cugir și Colegiul Tehnic „Ion. D. Lăzărescu” din Cugir, au organizat marți, 29 octombrie 2019, începând cu orele 12:00 o întâlnire a elevilor colegiului tehnic din Cugir cu criticul literar Diana Câmpan, cu artistul – poet Dinu Olărașu și Daniela Floroian – scriitoare și reprezentant al Bibliotecii Județene Aba.
Evenimentul, la care au participat, pe lângă elevi ai claseor a X-a, de la ,,I.D.Lăzărescu”, profesori de limba română și directori de școli, a găzduit prezentarea unor creații literare semnate de Diana Câmpan și prezentarea cărții „Freamăt” a autorului Dinu Olărașu. Întâlnirea a continuat cu un scurt moment muzical susținut de Dinu Olărașu și s-a încheia cu o sesiune de autografe oferite de scriitorul Dinu Olărașu.
Diana Câmpan este prof. univ. dr. la Universitatea „1 Decembrie 1918″ din Alba Iulia. Prezență constantă și de mare ținută intelectuală în viața culturală, Diana Câmpan a semnat numeroase apariții editoriale de istorie și critică literară printre care amintim: Singurătăți suprapuse: studii de literatură comparată; Încrustați în lemnul cărților; Considerații eminesciene asupra identității naționale: istorie, principii, valori; Andrei Pleșu – despre semnele și simbolurile identitare ale României autentice; Fascinantul interbelic românesc – o perspectivă europeană; A. E. Baconsky. O sută și una de poezii, etc.
Dinu Olărașu s-a născut în Vulpășești, județul Neamț și este poet și interpret de muzică folk. Pasionat de poezie, scrie primele versuri în școala generală, dar învață și să cânte la chitară în anii adolescenței În foarte scurt timp își compune propriile cântece semnând atât versurile cât și muzica. Între 1984 și 1985 evoluează în Cenaclul Flacăra. Dintre titlurile volumelor sale amintim: Traficul de transparență; Frenetic; In.
La finalul evenimentului, profesorul Ionuț Iancu – director al colegiului cugirean, a mulțumit invitaților pentru prestația și amabilitatea de a onora auditoriul și a primit de la acestia promisiunea că vor mai veni la Cugir în compania și a altor scriitori și artiști din județ.
Constantin PREDESCU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea
Șofer din Săsciori, cu dosar penal: A fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Ce alcoolemie avea Un șofer din Săsciori s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins cu băut la volan pe DN 67 C – Transalpina. Avea o alcoolemie de 0,50 mg/l. Potrivit IPJ Alba, […]
FOTO | Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei
Peste 2.000 metri cubi de lemn confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de însoțire și a fost amendat cu 2.000 de lei Peste 2.000 metri cubi de lemn au fost confiscați de polițiștii din Alba în urma unui control în trafic. Șoferul nu avea aviz de […]
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement
Femeie de 49 de ani, din Blaj, cercetată pentru FURT: A sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement O femeie de 49 de ani, din Blaj, este cercetată pentru furt, după ce a sustras telefonul unei adolescente de 14 ani, în incinta unei baze de agrement din oraș. Potrivit […]










