Curier Județean

FOTO: Colegiul Tehnic Ion D. Lăzărescu Cugir a câştigat 6000 euro, ca partener, într-o schemă de Garantare pentru tinerii din judeţul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

cugir15La Colegiul Tehnic “Ion D. Lăzărescu” din Cugir s-a desfăşurat recent, diseminarea rezultatelor proiectului: „ Realizarea unui parteneriat în vederea stabilirii unei scheme de Garantare pentru Tineri în Judeţul Alba, România ”, proiect finanţat cu sprijinul financiar al Uniunii Europene.

Scopul proiectului a fost  creşterea gradului de integrare socio-profesională a 80 de tineri din patru şcoli pilot din judeţul Alba, prin implemantarea unui acompaniament suport şi pregătire practică, în cadrul unui parteneriat public privat constituit între actori locali cu atribuţii în implementarea politicilor de ocupare tineret.

Proiectul pilot a fost implementat în parteneriat de către:

Solicitant: Consiliul judeţean Alba

Parteneri: I.S.J. Alba, A.J.O.F.M. Alba, Patronatul Român, Asociația A.S.M.E.A., Ocna Mureş, Asociaţia Atitudini şi Alternative Bucureşti.

Şcoli pilot: Colegiul Tehnic ”Ion D. Lăzărescu” Cugir, Colegiul Economic ”D. P. Marţian”  Alba-Iulia, Liceul Tehnologic  ”T. Cipariu” Blaj, Liceul Tehnologic Ocna-Mureş.

A fost primul proiect cu fonduri europene, desfăşurat în Colegiul Tehnic “Ion D. Lăzărescu” din Cugir în care au colaborat elevi de la profilul servicii, domeniul economic cu elevi de la profilul tehnic, domeniul electronică şi automatizări.

Proiectul şi-a atins scopul propus şi a fost benefic pentru unitatea de învăţământ, prin proiect câştigându-se pe lângă  o experienţă deosebită, dotare Job Club şi suma de 6000 de euro. Banii au fost  folosiţi  pentru achiziţionarea de echipamente IT şi truse de depanare PC cu care a fost dotată o sală de clasă. În această sală îşi vor desfăşura activitatea elevii Colegiului Tehnic, cu precădere cei de la profilul servicii, domeniul economic – în cadrul firmelor de exerciţiu virtuale, împreună cu elevii de la profilul tehnic, domeniul  electronică şi automatizări – întreţinere şi depanare echipamente IT, dar şi ceilalţi elevi ai Colegiului de la alte domenii: mecanic, electric.

Cei 20 de elevi din clasele a XI-a şi a XII-a de la profilele servicii şi tehnic,  implicaţi în proiect au prezentat pe scurt activitățile desfășurate de ei impreună cu profesorii coordonatori, o scenetă sugestivă activităților desfășurate proiect şi în final au colindat. Participanţii au primit certificate de participare şi câte un aranjament de Crăciun confecţionat de către elevi.

La această activitate, desfăşurată într-o atmosfera  de sărbătoare a participat tot personalul Colegiului Tehnic ”Ion D. Lăzărescu”  Cugir.

Sincere felicitări echipei de proiect formată din profesorii: Napău Dacia, Macarie Valentina, Jibotean Mariana, Pop Alexandra, şi elevii: Chelaru Iulian – XII A, Bortoc Adrian – XI B, Bota Laurenţiu – XII A, Bota Alexandru – XI A, Corpodean Ioana – XI A, Dăian Dan – XI A, Doşa Darius – XI B, Dumitrean Cristiana – XI A, Georgescu Alexandra – XI A,  Groza Denisa – XII A,  Hofmeister Andrada – XI A, Meseşan Denisa – XII A, Mortură Bianaca – XI A, Mureşan Carina – XI A,  Prunean Roxana – XI A, Suciu Răzvan – XI B, Tat Gerogina – XI A,  Vinersar Cătălin – XI B,  Voju Andrei – XII A, Zinca Răzvan – XII A.

Constantin PREDESCU

[nggallery id=2832]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult