FOTO: Colegiul Național ,,David Prodan” Cugir a aniversat 50 de ani de la înființare
Colegiul Național ,,David Prodan” din Cugir a sărbătorit, de curând, 50 de ani de existenţă a unității de învățământ. Festivitățile au început încă de luni, 11 septembrie, cu ocazia deschiderii noului an școlar, în cadrul careului organizat, când a fost înmânată medalia de onoare a colegiului, șefului de promoție 1972 și celui mai vârstnic profesor.
Manifestările au continuat pe 15 septembrie în Amfiteatrul 1 al colegiului unde într-un cadru emoționant, a avut loc un dialog între generații, promoția 1972 și acualii elevi ai colegiului. S-a ținut un moment de reculegere pentru elevii și profesorii care nu mai sunt, s-au rasfoit cataloagele acelor ani, s-au povestit momente emoționante din viața de elev. Tot cu acea ocazie a fost ridicat și un banner care marchează o jumătate de secol de la înființarea Liceului Industrial Nr.1 (1967-2017) și s-a vizionat un material cu imagini din istoria instituției.
Au ținut discursuri directorul colegiului, profesor Ionela Cozmescu, precum și foști profesori și reprezentanți ai elevilor din acea perioadă. Ei au dorit să evidențieze importanța ținutei școlare și mândria de a fi profesor, au făcut o punte între generații subliniind experiența ca elev și profesor. Un moment plin de încărcătură emoţională au avut loc în cadrul evenimentului prin înmânarea diplomelor de onoare invitaţilor. La ceas aniversar, directorul Colegiului, a făcut o trecere în revistă a istoricului şcolii, amintind totodată de personalităţile care au făcut cinste acestei instituţii de-a lungul vremii.
„O jumătate de veac, o viaţă de om, ar spune unii, pentru noi însă e doar o sumă de ani ce se măsoară în numărul generaţiilor de elevi ce ne-au trecut de-a lungul vremii pragul. Şi cum altfel am fi putut marca acest eveniment deosebit, decât printr-o manifestare care a debutat cu depănarea de către foştii profesorii ai şcolii noastre, a amintirilor legate de începuturile acestei instituţii şi nu numai. Fiecare amintire stârneşte emoţii în sufletul celor care au fost prezenţi, încă de la punerea pietrei de temelie a acestei şcoli, dar şi al celor care au preluat şi au dus, cu demnitate, mai departe ştafeta până în zilele noastre”. Le doresc tuturor, multă sănătate, bucurii și împliniri alături de cei gragi! La multi ani!, le-a transmis participanților directoarea instituției, prof. Ionela Cozmescu.
(C.P.)
Foto: Vasilica Todor
[nggallery id=4582]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital
Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital Un biciclist de 62 de ani, din Aiud, a fost rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul […]
ACCIDENT la Teiuș: Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza
Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Potrivit IPJ Alba, la data de 21 iunie […]
VIDEO | Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia
Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia Un bărbat din Petrești a fost reținut de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale au fost găsite în garajul și […]









